Suudi Arabistan'dan Donald Trump'a Petrol Uyarısı

Suudi Arabistan'dan Donald Trump'a Petrol Uyarısı

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el-Fatih, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ı petrol konusunda uyardı.

A+A-

Yeni ABD Başkanı seçilen Donald Trump’a ‘Arap ülkelerinin petrol ithalatını kaldırabiliriz’ dediğini hatırlatan Suudi Bakan, bunun kendisi için faydalı olmadığını söyledi. Suudi Arabistan Devleti’nden Donald Trump’a petrol uyarısı geldi. Seçim kampanyaları sürecinde Arap ülkeleri ve Suudi Arabistan’ı hedef göstererek petrol ticaretine yasak getirilebileceğini söyleyen Trump’a bu açıklaması için uyarıda bulunan Enerji Bakanı Halid el-Fatih, bu sözlerin yararlı olmayacağı yönünde uyarısını yaptı.

YASAK KOYULMAMALI

Financial Times Açıklaması Falih’in Financial Times’a konuşması sırasında Trump içten içe bu uygulamayı yararlı görse de aslında herhangi endüstriyel bir ürüne yasak koymanın, sektörden de onay almayacağı görüşünde olduğunu belirtti. Enerjinin global anlamda ekonominin olmazsa olmazı olduğunu ve ABD’nin bu anlamda en çok ihtiyaç içerisindeki ülke olduğunu düşünen Bakan Falih, serbest pazarın ve kapitalizmin lideri olan ülkenin bu sözlerinde somutlaşmalar beklediğini, ABD’nin ekonomiye, ekonominin de ham petrole yön verdiğini, bu nedenle denkleştirme sağlanmasının şart olduğunu açıkladı.

Trump’ın yılbaşı sözleri

Yılbaşı kampanyaları konuşmasında başkanlık seçimini kazandığı takdirde ABD’nin IŞİD’e destek sağlayan ülkeler ile petrol ticaretini sonlandıracağını söyleyen Trump, ayrıca günümüzde kullanılan teknoloji sayesinde petrole eski ihtiyaç olmadığını ve enerji konusunda ülkenin bağımsızlığını sağlayabileceğini söylemişti.

Hatta Suudi Arabistan’ın Amerika sayesinde var olduğunu söyleyerek dozajı arttıran Trump’ın konuşması New York Times’ta da yer almıştı.