Tanal: Suriyeli öğrecilere verilen bursları meclise taşıdı

Tanal: Suriyeli öğrecilere verilen bursları meclise taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Suriyeli öğrencilere sağlanan burs imkanı ile Türk vatandaşı olan öğrencilere verilen burs arasındaki uçuruma dikkat çekti.

A+A-

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye’deki devlet üniversitelerinde lisans eğitimi gören Suriyeli öğrencilere verilen destek bursu konusunda açıklamalarda bulundu. Tanal, Suriyeli öğrencilere sağlanan burs imkanı ile Türk vatandaşı olan öğrencilere verilen burs arasındaki uçuruma dikkat çekti. 

Tanal : “Türkiye’deki devlet üniversitelerinde lisans eğitimi alan Suriyeli öğrencilere sağlanan aylık 1.200,00.-TL burs imkanına hak kazanmak için belirlenen kriterleri ve verilen bursun hangi kaynaklardan sağlandığına ilişkin sorularımızın yer aldığı soru önergemizi Meclis’e sunduk.” açıklamalarında bulundu.

Tanal sözlerine : “ Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca Türk vatandaşı olan öğrencilere sağlanan burs imkanına bu yıl geçtiğimiz yıllara oranla çok daha düşük bir oranda zam yapılarak verilecek burs değeri 425,00.-TL olarak belirlenmiş bulunmaktadır. Üstelik; Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca vatandaşımız olan öğrencilere sağlanan bursa hak kazanmak için başvuru sahiplerinin çok ağır şartları sağlaması gerekliyken, Suriyeli öğrencilere verilen burs olanağına daha kolay hak kazanılmasının ; Anayasamızın 5. Ve 10. Maddelerinde ele alınan kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve herkesin kanunlar önünde eşit olma ilkelerine aykırılık teşkil etmektedir. “ ifadeleriyle devam etti.