Tarihi Eminönü Meydanı en tatlı organizasyona ev sahipliği yapacak

Tarihi Eminönü Meydanı en tatlı organizasyona ev sahipliği yapacak

Türkiye'nin en iyi baklava ustaları Altın Oklava için yarışacak, bu ustalık eseri baklavalar vatandaşlara ikram edilecek. ‘11. Tarihi Yarımada Baklava Festivali’nde 2 ton baklava vatandaşlara ikram edilecek.

A+A-

Tarihi Eminönü Meydanı bu Pazar en tatlı organizasyona ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin en iyi baklava ustaları Altın Oklava için yarışacak, bu ustalık eseri baklavalar vatandaşlara ikram edilecek. ‘11. Tarihi Yarımada Baklava Festivali’nde 2 ton baklava vatandaşlara ikram edilecek.

Fatih Belediyesi, İstanbul Ticaret Odası(İTO) ile Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği(BAKTAD)’nin iş birliğiyle düzenlenen ‘11.Tarihi Yarımada Baklava Festivali’ 22 Eylül Pazar günü saat: 11.30'da Tarihi Eminönü Meydanı’nda başlayacak.

Festivale Eski Bakan ve Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, BAKTAD Başkanı Mehmet Yıldırım ve baklava üreticisi firma temsilcileri katılacak.

Etkinliğe Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın da katılımı bekleniyor

En İyi Baklava Ustalarına 18 tam altın ödül verilecek

Festival’de 50 çeşit baklava sergilenecek. Türkiye genelinde 40'dan fazla baklava ustası arasından finale kalan ilk 4 ustanın Altın Oklava için kıyasıya mücadelesi olacak. Ustalardan birinci olana 8, ikinciye 5, üçüncüye 3, dördüncüye 2 tam altın, toplamda ise 18 tam altın sahiplerini bulacak. Festivalde Altın oklava sahibi ustaların tarifiyle hazırlanmış 2 ton baklava festival alanında vatandaşlara ücretsiz ikram edilecek. Gaziatep’in yöresel sanatçıları da festivalde mini bir konser verecek.