Tatil bitiyor Uzmanlar anne babaları uyarıyor!

Tatil bitiyor Uzmanlar anne babaları uyarıyor!

İkinci dönemin başlaması ile tatilden çıkacak olan öğrencilerin okula duygusal ve zihinsel olarak hazırlanması gerektiği üzerinde duran uzmanlar bunun için anne ve babaya büyük görevler düştüğünün altını çiziyorlar.

A+A-

15 tatilin bitmesine çok az günlerin kaldığı şu günlerde uzmanlar anne babaları uyarıyor. İkinci dönemin başlaması ile tatilden çıkacak olan öğrencilerin okula duygusal ve zihinsel olarak hazırlanması gerektiği üzerinde duran uzmanlar bunun için anne ve babaya büyük görevler düştüğünün altını çiziyorlar.

Çocukların ikinci döneme duygusal ve zihinsel olarak iyi hazırlanmaları gerektiğinin altını çizen Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Berna Güloğlu anne babalara şu tavsiyelerini sıraladı.

DUYGULARINI SORUN

Çocuklara duygularının sorulması gerektiğinin altını çizen Güloğlu "Okulların açılmasından birkaç gün önce çocuklarınıza okulun açılışına dair duygularını sorun. Okulun tekrardan başlıyor olmasına karşı olumsuz da olsa tüm duygularını ifade etmesine olanak sağlayın. Tatil sonrasında işe dönerken sizin yaşadığınız duyguları onlarla paylaşın. Duygularından bahsederken çocuğunuzu dikkatle dinleyin ve tüm duygularını olduğu gibi kabul edin. Çocuğunuzun duygularını kabul etmeniz ona sorumluluklarını hatırlatmayacağınız anlamına gelmez.”diyerek çocukların ifade ettikleri duyguların ve düşüncelerin dikkatle dinlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

SORUMLULUKLARI KONUŞUN

Çocukların sorumlulukları hakkında da çocuğunuzla konuşun diyen Güloğlu “Okulların açılması ile birlikte sorumluluklarının neler olduğu konusunda çocuğunuzla konuşun. Öncelikle ona sorun. Çocuğunuzun bu sorumlulukların ne kadar farkında olup olmadığını görün. Farkında olduğu sorumlulukları için ona teşekkür edin. Farkında olmadıklarını da hatırlatın. Çocuğunuzun ders çalışmasını sağlayacak olan öğrenme ve keşfetme istek ve arzusu gibi içsel motivasyon kaynakları oluşturmasına yardımcı olun.” diyerek sorumlulukları konusunda ona teşekkür edin diyerek çocukların onure edilmesi gerektiğine değindi.

OKULA GİTMEME DÜŞÜNCESİ OLABİLİR

Ayrıca tatil dönüşü çocukların okula gitmeme düşünceleri olabilir diyen Güloğlu “Tatilin yarattığı rahatlıktan çıkmak hem siz hem de çocuğunuz için zor olacak. Bu nedenle okul günü gelmeden 3 gün önce uyku saatlerini geriye çekin. Çocuğunuzdan "Okula gitmek istemiyorum" cümlesini duyduğunuzda, yumuşak ama kesin ve net bir dille okula gitmesi gerektiğini belirtin. Net olmanız son derece önemlidir. Okul gününe sakin başlamak önemlidir. Çocuğunuzu öperek, şarkı söyleyerek, dans ederek kaldırın. Unutmayın, siz neye önem verirseniz, çocuğunuz da ona önem verecektir. Öğrenmeyi seven çocuk başarılı da olacaktır. Çocuklarınıza başarılı olma arzusunu değil, öğrenme arzusunu aşılayın." diyerek çocuklara başarılı olma arzusunun verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.