TBMM'nin tatil kararı Resmi Gazete'de

TBMM'nin tatil kararı Resmi Gazete'de

TBMM'nin tatile girmesine ilişken Genel Kurul kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. 

A+A-

TBMM'nin tatile girmesine ilişken Genel Kurul kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Anayasa ve TBMM İçtüzüğü uyarınca, Meclis 1 Ekim saat 14.00'te toplanarak yeni yasama yılı çalışmalarına başlayacak. 

Öte yandan, TBMM Bayındırlık, İmar ve Turizm Komisyonu'nun Meclis'in tatilde olduğu dönemde de çalışmasına ilişkin karar da Resmi Gazete'de yer aldı. Böylece çalışma kararı alınan ihtisas komisyonu sayısı 13'ye çıktı. TBMM'de 19 ihtisas komisyonu bulunuyor. 

Dışişleri Komisyonu ile Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu'nun ''TBMM'nin tatili ve ara vermesi sırasında da çalışabilmesi'' kararı 17 Temmuz'daki Resmi Gazete'de yer almıştı. 

10 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete'de, Adalet Komisyonu, Çevre Komisyonu, Dijital Mecralar Komisyonu, İçişleri Komisyon, Plan ve Bütçe Komisyonu, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu olmak üzere 7 komisyonun çalışma kararları yayımlandı. 

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ile Dilekçe Komisyonu'un olmak üzere 3 komisyonun çalışma kararları ise 9 Temmuz günkü Resmi Gazete'de yer aldı. 

Bu durumda, 19 ihtisas komisyonunun bulunduğu TBMM'de,  12 komisyon Meclis'in tatile girdiği dönemde de çalışmasını sürdürecek. 

Araştırma komisyonları

Öte yandan, kadına yönelik şiddetin araştırılması için kurulan TBMM Araştırma Komisyonu'nun görev süresi de 21 Temmuz'dan başlamak üzere bir ay uzatılmıştı. Marmara Denizi'ndeki kirlenmeyle ilgili araştırma komisyonu da Meclis tatildeyken çalışacak.

TBMM'de ''kadına yönelik şiddet'', ''küresel iklim değişikliği'', ''depreme karşı alınabilecek önlemler'', ''Marmara Denizi'ndeki müsilaj'' konularıyla ilgili olmak üzere dört araştırma komisyonu faaliyetini sürdürüyor.