Tehlike arz eden 20 bin köpek mikroçip uygulanarak kayıt altına alındı

Tehlike arz eden 20 bin köpek mikroçip uygulanarak kayıt altına alındı

Türkiye genelinde 20 bin 843 adet ''tehlike arz eden'' köpek mikroçip uygulanarak kayıt altına alındı.

A+A-

20 bini aşkın tehlike arz eden köpek kayıt altına alındı

Tehlike arz eden köpekleri kayıt altına almak için tanınan bugüne kadar  Ankara’da bin 925, İstanbul’da 4 bin 858, İzmir’de 2 bin 541 adet olmak üzere, Türkiye genelinde 20 bin 843 adet tehlike arz eden köpek mikroçip uygulanarak kayıt altına alındı.. 

Tarım ve Orman Bakanlığı'nda yapılan açıklamada, tehlike arz eden köpeklerin kısırlaştırılarak kayıt altına alınmasıyla ilgili yasal düzenlemenin 14 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe girdiği anımsatıldı.

Açıklamada, yasa ve bu kapsamda yayımlanan genelgede Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpek sahiplerinin bunları kısırlaştırarak 14 Ocak 2022 tarihine kadar bakanlığa başvurup veri tabanına kaydettirmelerinin öngörüldüğü belirtildi. Açıklamada, şunlara yer verildi:

''Düzenlemede hayvanlarını kısırlaştırarak kayıt altına aldırmak istemeyenlerin söz konusu hayvanları en yakın bakımevine bırakabileceği ve yerel yönetimlerin bu hayvanları teslim almak zorunda olduğuna da yer verilmişti. 

Belirtilen süre kapsamında hayvanlarını kimliklendirilerek Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’nde (PETVET) kayıt altına aldırmayanlara, hayvan başına 14.982 Türk lirası idari para cezası verilecek ve bu hayvanlara el konularak belediyelere ait bakımevlerine götürülecektir.

Kısırlaştırılan ve kayıt altına alınan bu hayvanlar; kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamayacak, halkın yoğun olarak bulunduğu yerlere ve çocuk parklarına sokulamayacaktır. Buna aykırı hareket edenlere 14 bin 982 Türk lirası idari para cezası verilecektir. Bu hayvanları sokağa terk edenlere ise 40 bin 860 Türk lirası idari para cezası verilecektir. 

Tehlike arz eden köpeklerin kayıt altına alınmasıyla ilgili tanınan yasal süre bugün (14 Ocak 2022 tarihinde) sona erecektir. Ancak, genelgenin yürürlüğe girmesinden (07.12.2021) önce gebe kalan American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklerin, doğum yapması ve yavrularının 4 aylık olana kadar kayıt olma işlemi devam edecektir.

Tanınan yasal süre içinde bugün saat 16:30 itibarıyla Ankara’da bin 925, İstanbul’da 4 bin 858, İzmir’de 2 bin 541 adet olmak üzere, Türkiye genelinde 20 bin 843 adet tehlike arz eden köpek mikroçip uygulanarak kayıt altına alınmıştır. En çok tehlike arz eden köpek ırkı İstanbul’da kayıt altına alınmıştır. Bugün sona erecek kayıtlar halen devam etmektedir.

Vatandaşlarımız başıboş gezen, tehlike arz eden bu köpek ırklarını gördüğünde Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube, Tarım ve Oman İl/İlçe Müdürlükleri veya belediyelere ve kolluk kuvvetlerine (HAYDİ ekipleri) haber verebilirler.''

Önceki ve Sonraki Haberler