Tekrarlayan bronşite dikkat!

Tekrarlayan bronşite dikkat!

Kış aylarının hastalığı olarak bilinen bronşit enfeksiyonları sık sık tekrarlıyorsa bunun nedeni bronşetazi olabilir.

A+A-

Kış aylarının hastalığı olarak bilinen bronşit enfeksiyonları sık sık tekrarlıyorsa bunun nedeni bronşetazi olabilir. Tekrarlayan bronşit hastalıkları hakkında bilgi veren Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Hacıibrahimoğlu bronşektazinin bronşların kalıcı olarak genişlemesi nedeniyle ortaya çıktığını belirtti.

ÜLKEMİZDE DAHA ÇOK ERKEKLERDE GÖRÜLÜYOR

Bronşektazinin batı da daha çok kadınlarda görüldüğünü ama ülkemizde ise erkeklerde görüldüğünün altını çizdi. Bronş hasarının çocukluk çağında geçirilen enfeksiyon hastalıkları nedeniyle meydana geldiği bilgini veren Hacıibrahimoğlu özellikle çocuklukta geçirilen kızamık, boğmaca, tüberküloz, bağışıklık sistemi bozuklukları gibi hastalıkların neden olduğunu belirtti.

ÇOCUKLUKTAKİ BAZI HASTALIKLAR

Bronşektazi hastalığının değişik nedenler sonucu ortaya çıktığına vurgu yapan Hacıibrahimoğlu doğumsal bronş bozuklukları, kistik fibrozis gibi hastalıklarında neden olduğunu vurguladı.

ABD VE AVRUPA’DA KADINLARDA GÖRÜLÜYOR

Bronşektazi hastalığı ülkemizde daha çok erkeklerde görülmesine rağmen Avrupa ve Amerika’da ise kadınlarda sıklıkla görülmektedir bilgisini veren Hacıibrahimoğlu hastanın nefes darlığı, yüksek ateş, balgamlı öksürük gibi şikayetler ile sağlık kurumlarına başvurduğunun altını çizdi. Bronşit ile karıştırılan bronşektazi hastalığı nedeniyle hastaya bronşit tedavisi uygulanabilir. Yanlış tedavi nedeniyle sık sık hastalığa yakalanan hasta yılda 5-6 defa doktora gitmek zorunda kalabildiğini söyledi.

Bu hastaların sabah kalktıklarında balgam çıkardıklarını vurgulayan Hacıibrahimoğlu “Bronşektazili hastalar özellikle sabah uyandıklarında öksürerek aşırı miktarda (1-2 su bardağı dolusu kadar olabilir) balgam çıkarırlar. Balgam ara sıra kanlı olabileceği gibi, bazen de hastalar bir anda aşırı miktarda kan kusabilirler. Bu durum çok tehlikeli olup bronş cidarlarındaki damarlardan birinin yırtılmasına bağlıdır. Balgamın çok kötü bir kokusu olmasına bazı mikroplar neden olur” diyerek balgam çıkarıp çıkarmadığının belirlenmesi tedavi için önemlidir bilgisini verdi.

BRONŞİT VE BRONŞEKTAZİ KARIŞTIRILIYOR

Bronşit ile karşılaştırılan Bronşektazi nedeniyle yanlış tedavi uygulanmasına sık rastlandığının altını çizen Hacıibrahimoğlu “Bronşlardaki enfeksiyonların sık sık tekrar etmesi ve iyi tedavi edilmemesi; ateş, halsizlik, iştahsızlık, genel durum bozukluğu, kilo kaybı gibi belirtilere de yol açar. Birçok hastada tipik klinik bulgular nedeniyle tanı çok kolay olabilir. İyi bir hasta sorgulaması ve muayeneyle önemli ipuçları elde edilir. Akciğer röntgeninde bronşektaziyi düşündüren dolaylı bulgular olabilir. Bilgisayarlı tomografi ile tanı rahatlıkla konulabilir. Tümör veya yabancı cisimden kuşku duyulan durumlarda bronkoskopi de yapılmalıdır.” diyerek tomografi ve diğer tanı araçları teşhisin konulması gerektiğine vurgu yaptı