Tekrarlayan diş eti ve burun kanamasına dikkat

Tekrarlayan diş eti ve burun kanamasına dikkat

Prof. Dr. Özdemir, sık sık tekrar eden diş eti ve burun kanaması durumlarının ciddiye alınması gerektiğine vurgu yaptı.

A+A-

Diş eti kanaması diye geçiştirmeyin. Özellikle çocuklarda görülen diş eti ve burun kanamalarının dikkat alınması gerektiğini belirten Hematolog Prof. Özdemir tekrarlayan kanamaların nedenlerinin tespit edilip tedavisinin zaman geçirilmeden yapılması gerektiğini söyledi.

TEKRARLAYAN DİŞ ETİ VE BURUN KANAMASINA DİKKAT

Tedavi edilmeyen diş eti ve burun kanamalarının ilerleyen safhasına da değinen Özdemir, ''Kanama ile ilgili bu tür rahatsızlıklar en çok, sık tekrarlayan diş eti ve burun kanamaları ya da ergenlikteki genç kızlarda aşırı fizyolojik kanamalarla belirti veriyor'' dediği açıklamasında ergenlik dönemine de değindi.

KANIN PIHTILAŞMASI HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Kanın pıhtılaşmasının önemli bir durum olduğuna değinen Çocuk Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Akif Özdemir, ''Örneğin bir yerimiz kesildiğinde, pıhtı oluşturup kanamanın durdurulması ve damar kanalının açık kalmasını sağlayan bir süreç başlıyor. Bu sürece 'hemostaz' adı veriliyor. Kan dolaşımının ulaşamadığı dokuların ise ölümü kaçınılmaz oluyor'' diyerek kanın pıhtılaşmasının vücut için öneminden bahsetti.

KULLANILAN İLAÇLARA DİKKAT!

Prof. Dr. Özdemir, sık sık tekrar eden diş eti ve burun kanaması durumlarının ciddiye alınması gerektiğine vurgu yaptığı açıklamasında şunları söyledi: ''Ayrıca ergenlik dönemine giren genç kızların fizyolojik kanamalarının aşırı fazla miktarda ve uzun süreli olması durumunda trombosit sayısı azlığı veya fonksiyon bozukluğu, Von Willebrand faktör eksikliği veya anormal kolajen yapısı akla gelmeli. Bazen trombositlerin fonksiyonunu bozan ilaçlar da rahatsızlığa neden olabiliyor." Kullanılan ilaçların dikkatli alınması gerektiğine değindi.