Tekstil endüstrisinde şeffaflık trendi yükselişte

Tekstil endüstrisinde şeffaflık trendi yükselişte

Moda endüstrisi artık daha fazla şeffaflık gerektiriyor. Yanıtı Lenzing EcoVero – çevreye duyarlı viskonda yeni standart.

A+A-

Lenzing™ EcoVeroTM markalı viskon elyaflar, en gelişmiş tanımlama teknolojisiyle, çevreye duyarlı perakende mağaza ve marka sahiplerini, özellikle sürdürülebilirliğe önem veren müşterilere karşı daha şeffaf olmaları konusunda destekliyor. Ünlü perakende markaları, sürdürülebilirlik stratejilerini izlenebilir Lenzing™ EcoVero™ elyaflarıyla geliştirmek üzere Lenzing ile işbirliği yapıyor.

Tekstil endüstrisinde şeffaflık trendi yükselişte

Toplumda çevre bilinci özellikle moda ve tekstil endüstrisinde son on yıldır istikrarlı bir şekilde artıyor. Günümüzde tüketiciler, duyarlı perakende mağaza ve marka sahiplerinin tedarik zincirlerini bilmesini ve ürünlerinin menşeini izleyebilmesini istiyor. Tekstil endüstrisi, bu bağlamda tüketicilerin artan taleplerini karşılamak için daha sürdürülebilir ve şeffaf tedarik zinciri çözümleri arayışına aralıksız olarak devam ediyor. Lenzing™ EcoVero™ elyafları ile Lenzing, elyaf pazarında eşsiz olan çevre dostu ve izlenebilir viskon elyafları piyasaya sürdü. Bu elyafların özel üretim süreci, uzun süren tekstil üretim aşamalarından sonra dahi Lenzing™ EcoVero™ elyaflarının nihai üründe net olarak tespit edilebileceğini garanti ediyor. Orijinal elyafları kolayca doğrulama özelliği, perakende mağaza ve marka sahiplerinin pazardaki sürdürülebilirlik hedeflerine uygun olmayabilen herhangi bir jenerik viskon yerine, Lenzing’in çevreye duyarlı viskon elyaflarını kullandıklarından tam anlamıyla emin olabilecekleri anlamına geliyor. Lenzing, bu özel Lenzing™ EcoVero™ elyaflarını tanıma teknolojisi ile moda endüstrisine ve tedarik zincirine, ürün menşeilerinin güvenilir bir şekilde görülebilirliğinin elyafa kadar geri izlenmesini mümkün kılarak, müşterilerinin taleplerini yanıtlayacak benzersiz bir çözüm sunuyor.

Lenzing™ EcoVero™ elyafları viskon elyaflarda yeni standart

Lenzing™ EcoVero™ elyaflarını çevreye karşı bu kadar duyarlı yapan şey nedir? Viskon üretimine katı çevre standartları getiren Lenzing, çevreye duyarlı üretim sürecinde başarıya ulaşmak için son yıllarda milyonlarca Euro yatırım yapmıştır. Lenzing™ EcoVero™ elyaflarının üretildiği Lenzing viskon üretim tesisleri, dünyaca bilinen çevre dostu üretim standardı EU Ecolabel’ın katı kurallarına uygundur. Lenzing, ham madde tedariği konusunda da son derece şeffaftır. Lenzing™ EcoVero™ elyafları ağaçtan elde edilir. Bu ağaçlar, sektörün önde gelen bağımsız dernekleri tarafından sertifikalandırılan sürdürülebilir ormanlık alanlardan gelir. Lenzing, viskon üretiminde en sürdürülebilir ağaç kaynaklarının kullanıldığından emin olmak için kendisinden beklenenin de ötesinde, kapsamlı bir ağaç tedarik politikası benimsemektedir. Lenzing™ EcoVeroTM elyafları, bu sürdürülebilir ağaç kaynaklarının (FSC® veya PEFC® sertifikalı) kullanıldığı, jenerik viskona oranla emisyonu ve su üzerindeki etkisi çok daha düşük olan çevre dostu üretimiyle, sürdürülebilir viskona yeni bir endüstri standardı getirmiştir.

Perakende mağaza ve marka sahipleri Lenzing’le birlikte çalışıyor

Önde gelen endüstri markaları ve perakende mağazaları, günümüz pazarının talepleri doğrultusunda doğrulanabilir sürdürülebilirlik stratejisinin iki önemli bileşeni olan şeffaflığı ve izlenebilirliği arttırmak için Lenzing’le işbirliği yaparak, koleksiyonlarında Lenzing™ EcoVero™ elyafları kullanıyor.

İskandinav perakende mağazası Gina Tricot, Lenzing™ EcoVero™ elyaflarının viskon elyaflarında bir çözüm olduğunu düşünüyor. Marka Direktörü Anna Appelqvist: “Lenzing’in viskon elyafı EcoVero™ ile viskon pazarında müşterilerimize çevre dostu bir çözüm sunabiliyoruz. Lenzing’in çevre dostu elyaf üretimindeki yüksek standartları takdir ediyoruz. Ayrıca, müşteriler giysilerinde hangi malzemenin kullanıldığını bilmek istedikleri için tedarik zincirinde şeffaflık bizim için giderek daha fazla önem kazanmaya başladı. EcoVero ™ elyaflarında kullanılan Lenzing’in yeni tanımlama teknolojisi ile tedarik zincirimiz tamamen şeffaf. Müşterilerimiz, çevreye karşı duyarlı viskon giysiler aldıklarından emin olabilir.” diyerek görüşlerini dile getirdi.

İsveçli bir başka perakende mağaza olan Lindex, Lenzing™ EcoVero™ elyaflarını koleksiyonuna dâhil etmeyi düşünüyor. Ürün Sürdürülebilirlik Yöneticisi Anna-Karin Dahlberg: “Daha sürdürülebilir viskon üretimine geçiş çabalarında Lenzing’i destekliyoruz. Lenzing™ EcoVero™ elyaflarının üretim sürecinde çevre üzerindeki etkiyi azaltmanın yanında, kullanılan ham maddenin menşeine de dikkat ediliyor. Bu girişimin, endüstride daha sürdürülebilir viskon üretimini teşvik etmesini umuyoruz.” diye açıklamalarda bulundu.

Alman markası ARMEDANGELS'ın CEO’su Martin Höfeler markaya olan güvenini şu sözleriyle dile getirdi: “Viskon elyaf üretimi uzun yıllardır yalnış bir yönde gidiyordu. Lenzing’in şu anda doğru adımı atarak, sertifikalı ağaçlardan yeni ve temiz bir yöntemle en yüksek standartlarda üretilen ilk sürdürülebilir viskon elyafıyla sektörde öncü olduğunu görmekten çok memnunuz. Markaların nihai üründe Lenzing™ EcoVero™ elyaflarının kullanıldığını tespit edebilmesi, tedarik zincirine duyulan güvenin artmasını ve böylece tam izlenebilirliği garanti ediyor. Tamamen duyarlı bir moda markası olarak, bu bizim için son derece uygun. Gelecekte EcoVero™ elyaflarını ürün yelpazemize katmak üzere Lenzing’le çalışacak olmaktan dolayı heyecan duyuyoruz."