Televizyon karşısında daha fazla yemek yiyoruz

Televizyon karşısında daha fazla yemek yiyoruz

Beslenme uzmanlarının dikkat çektiği konuların başında olan ve ülkemizle birlikte tüm dünyanın sorunu olan obeziteye etki eden nedenlerden birisinin de televizyon olduğu belirlendi.

A+A-

Televizyon izlerken yenilen yemeklerin obeziteye davetiye çıkardığı belirlendi. Beslenme uzmanlarının dikkat çektiği konuların başında olan ve ülkemizle birlikte tüm dünyanın sorunu olan obeziteye etki eden nedenlerden birisinin de televizyon olduğu belirlendi.

Tv karşısında yemek yiyen kişi ne kadar yemek yediğinin farkında olmaz diyen Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Yüksel “Yapılan birçok çalışma stres altındaki bireylerin karbonhidrat ve yağ ağırlıklı beslendiğini ortaya koyuyor. TV karşısında yemek yiyen bir kişi ne kadar yemek yediğinin farkında olamaz. Yenilen yemekten çok izlenilen şeye konsantre olunur. Yemek yeme ve TV izleme birbirinden ayrılırsa hem yemek yeme hem TV izleme daha zevkli bir alışkanlığa dönüşür” açıklamasında bulunarak yemek yeme ve diğer aktivitelerin ayrılması gerektiğine vurgu yaptı.

Stres altında olan insanların daha fazla tükettiğine vurgu yapan Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Yüksel “Epinefrin vücuda savaş veya kaç sinyalini verir bu durumda iştah baskılanır ve yemek yeme ikinci plana atılır. Çünkü asıl önemli olan stresi yaratan durumdan kurtulmaktır. Ancak stres kalıcı duruma geldiğinde bu durum değişir. Bu durumda böbrek üstü bezlerinden kortizol adı verilen hormon salgılanmaya başlar. Bu hormon iştahı arttırır. Stresli dönem son bulduğunda kortizol seviyeleri de düşmeye başlar ancak stres sürekli olarak devam ederse kortizol seviyeleri de yüksek devam edebilir” dediği açıklamada stresten uzak durmak gerektiğinin altını çizdi.

TV izlerken yemek yemek obeziteye neden oluyor

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre televizyon karşısında yenilen yemeğin obeziteye neden olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Yüksel “TV karşısında yemek yiyen bir kişi ne kadar yemek yediğinin farkında olamaz. Yenilen yemekten çok izlenilen şeye konsantre olunur. Televizyon ve yemek yeme birlikte gerçekleştirildiğinde gözler ekrandan ayrılmadan yemek yenir. Bu da kişide yemeğin tadını bile almadan robot gibi yemek yemesine sebep olur. Yemek yeme ve TV izleme birbirinden ayrılırsa hem yemek yeme hem TV izleme daha zevkli bir alışkanlığa dönüşür.” Dediği açıklaması ile bazı alışkanlıkların sağlığa zararlı olduğuna değindi