Temel Karamollaoğlu 35. İslam Birliği Kongresi’ne katıldı

Temel Karamollaoğlu 35. İslam Birliği Kongresi’ne katıldı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İran’da düzenlenen 35. İslam Birliği Kongresi’ne katıldı.

A+A-

Saadet Partisi lideri, İran’da katıldığı toplantıda, “Bugün akan kanı durdurmak için inisiyatif kullanma zamanıdır; zaman İslam toprakları işgal altındayken seyretme zamanı değildir” dedi. 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İran’da düzenlenen 35. İslam Birliği Kongresi’ne katıldı.

“Adil savaş ve barış, İslami kardeşlik ve terörizmle mücadele, dini düşünce özgürlüğü, aşırıcılıkla mücadele, gerilim ve çatışmalardan kaçınma, ihtilaf ve hakaretlerden kaçınma, İslam ülkelerinin birliği, Filistin ve İslami direniş” temalarıyla düzenlenen ve 39 ülkeden 514 konuşmacının katıldığı kongrede konuşan Karamollaoğlu, bu toplantıların 35’incisinin icra edildiğine dikkati çekerek, “Çok üzülerek ifade etmek istiyorum ki; bu 35 yılda çok büyük bir mesafe kat ettiğimizi söylememiz mümkün değil” dedi.

İslam dünyasına bakıldığında aslında bugün geçmişe nazaran biraz daha geriye gitmiş gibi bir alin olduğunu vurgulayan Karamollaoğlu, şunları kaydetti:

“Çünkü dün İslam ülkeleri arasında olmayan çatışmalar bugün var. Yemen’de, Keşmir’de, Suriye’de ve hepsinin başında Filistin’de ciddi çatışmalar var. İslam alemi adeta kan gölüne dönmüş vaziyette ve Müslüman Müslümanı katlediyor, bunu gözümüzden ırak tutamayız.

Bir de, İslam aleminin bağrına adeta hançer gibi saplanan İsrail ile olan münasebetleri geliştirmek için sıraya giren Müslüman ülkeler var, Filistin’de işlenen katliamlara rağmen. Bir başka husus ise, adeta yaramıza tuz eker gibi, ABD ile şu anda yeniden hayat kazandırmaya çalıştığı BOP var… Bu basit bir iş değil, bu bir hikaye değil, bu benim gözlemim falan da değil, bu bir gerçek! ABD, BOP adı altında aslında Büyük İsrail’i kurmak için şu anda Akdeniz ve Ege’ye yerleşti, buradaki kuvvetlerini arttırıyor; bizler ise birbirimiz ile uğraşıyoruz.”

“İnisiyatif kullanma zamanıdır”

Kavmiyetler itibariyle kuzey-güney, Kürt-Türk, Arap-Acem diye her yerde bir ayrılık olduğuna dikkati çeken Karamollaoğlu, ''ne yazık ki '' bu ayrılık sebebiyle boşalan yeri şu an İsrail’in doldurduğunu vurguladı. 

İslam ülkelerinin dünya topraklarının 6’da 1’ne sahip olduğunu, dünya nüfusunun 4’de 1’inin Müslüman, dünya petrol rezervlerinin yüzde 65’i, doğalgazın ise yüzde 60’ının Müslüman ülkelerde olduğunu vurgulayan Karamollaoğlu, “Ama bunun yanında şunu da görmemiz icap eder; gelir dağılımının en bozuk olduğu ülkeler İslam ülkeleri, en fazla ihtilaf ve çatışmanın olduğu ülkeler İslam ülkeleri, genç işsizliğin en yüksek olduğu ülkeler yine İslam ülkeleri, en fazla mülteci göçünün olduğu ülkeler İslam ülkeleri, adalet sisteminin en sıkıntılı olduğu ülkeler İslam ülkeleri, eğitimde en geri olan ülkeler yine İslam ülkeleri” dedi. 

Karamollaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dikkat ederseniz hepimiz aynı şeyleri tekrarlıyoruz, ama bunu ilk defa yapmıyoruz, 35 yıldır yapıyoruz; hatta 135 yıldır yapıyoruz. Ama mesafe kat edemiyoruz. Ne yapacağız da bir araya geleceğiz? Adı üstünde ‘Vahdet Konferansı’, bizim senede bir kere araya gelmemizi sağlıyor; İslam birliğinin temelini oluşturuyor diyemeyiz. Geriye kalan 365 gün birbirimizden kopuğuz hatta birbirimize karşı hasmane tavır sergiliyoruz. Şunu bilelim, İslam ülkeleri olarak aramızda elbette görüş ayrılıkları olacaktır; ama bu ayrılıklar hiçbir zaman silahlı çatışmaya dönüşmemelidir. O yüzden bu önemli toplantı sebebiyle bizi dinleyen kardeşlerimize seslenmek istiyorum; bugün başımızı ellerimizin arasına alıp düşünme zamanıdır. Bugün akan kanı durdurmak için inisiyatif kullanma zamanıdır; zaman İslam toprakları işgal altındayken seyretme zamanı değildir!

Sorumluluk bizim omuzlarımızdadır; sadece Müslümanların değil, dini, dili, ırkı, mezhebi, meşrebi, rengi ne olursa olsun bütün mazlumların gözü-kulağı makul bir sese ihtiyaç duymaktadır. Emin olun bu ses, bu toplantıya katılan bizlerden beklenmektedir.”