Theresa May 'Erken genel seçimlere gitme çağrısı yaptı'

Theresa May 'Erken genel seçimlere gitme çağrısı yaptı'

Theresa May ülkesinde 8 Haziran’da erken genel seçimlere gitme çağrısı yaptı.

A+A-

İngiltere Başbakanı Theresa May ülkesinde 8 Haziran’da erken genel seçimlere gitme çağrısı yaptı. May, geçtiğimiz yaz Brexit kararının alınmasından bu yana Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinin hızlı ve başarılı bir şekilde sonlandırılması için ülkenin güçlü ve istikrarlı bir hükümete ihtiyaç duyduğunu, ancak şu anki parlamento dağılımında yeterli çoğunluğu sağlayamadıkları için ellerinin güçlü olmadığını söyledi.

İngiltere başbakanı Theresa May: “Geçtiğimiz haftalarda İşçi Partisi AB ile vardığımız nihai anlaşmanın aleyhinde oy kullanma tehdidinde bulundu, Liberal Demokratlar hükümetin işlerini durma noktasına getirmek istediklerini söyledi, İskoç Ulusal Partisi (SNP) İngiltere’nin AB üyeliğini resmen fesheden kanunun aleyhinde oy kullanacaklarını söyledi, Lordlar Kamarası’nın seçilmemiş üyeleri bizimle yol boyunca her adımda savaşacaklarını söyledi.

Westminister’daki bu bölünme Brexit’in başarılı olmasını riske atıyor ve ülkeyi zarar verici bir belirsizlik ve istikrarsızlığa atıyor. Onlar, ülkemizde Brexit için yapılması gereken hazırlıkları riske atıyor. Bu hükümetimizin Avrupa’da müzakere etme pozisyonunu zayıflatıyor.”

Theresa May’in salı günü sabah saatlerinde başbakanlık ofisindeki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıkladığı seçim kararıyla ligili olarak partisinin, 19 Nisan Çarşamba günü Parlamento’nun alt kanadı Avam Kamarası’na öneri getirmesi bekleniyor.

May, son seçimlerin ardından 650 üyeli Avam Kamarası’nda 330 milletvekili ile temsil edilen lideri olduğu Muhafazakar Parti’nin seçimlerin ardından mecliste daha etkin bir güce sahip olmasını arzuluyor. Son anketlere göre Muhafazakar Parti’nin oy oranı yüzde 45’e yakın gösteriliyor.

Başbakanlık görevini 13 Temmuz 2016’da David Cameron’dan devralarak Birleşik Krallık’ın 76’ncı ve ikinci kadın Başbakanı olan May’in sürpriz seçim kararı muhalefet tarafından da olumlu bulunudu.

Daha önce genel seçimi öne alan yasa değişikliğine destek vereceğini açıklayan ana muhalefet İşçi Partisi’nin genel başkanı Jeremy Corbyn, “Başbakan’ın halkın çoğunluğunun çıkarlarına öncelik verecek bir hükümet için seçim çağrısı yapmasını memnuniyetle karşılıyorum.” açıklamasını yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler