Tiyatro biletlerinden vergi alınmaması için imza kampanyası başlatıldı

Tiyatro biletlerinden vergi alınmaması için imza kampanyası başlatıldı

Tiyatro biletlerinden vergi alınmaması için imza kampanyası başlatan tiyatro severler imza kampanyası hem sosyal medyada hem de çeşitli platformlarda imza kampanyasına katılımın artması için çaba sarf ediyorlar.

A+A-

Tiyatro biletlerinden vergi alınmaması için imza kampanyası başlatan tiyatro severler imza kampanyası hem sosyal medyada hem de çeşitli platformlarda imza kampanyasına katılımın artması için çaba sarf ediyorlar.

Sanat lüks değil, ihtiyaçtır" sloganı ile hayata geçirilen imza kampanyası ile tiyatro biletlerinden vergi alınan verginin sıfırlanmasını talep ediyorlar. Kampanya ile toplanan imzaların Maliye Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı’na teslim edileceği belirtiliyor.

Tiyatro biletlerinden vergi alınmaması yönünde başlatılan imza kampanyasının metninde yer alan açıklama şu şekilde;

“Yaşadığımız ülkenin şu son zamanlarında içinden geçmiş olduğumuz süreç ve yaşanan olayların biz geride kalanları ne denli çok etkilediği, biz yaşayanlara ne kadar zor geldiğinin tarifi bile daha güç bir hal aldı. Böyle zamanlarda, hatta ve hatta inatla tam da bu zamanlarda, sanatla kalmak, bir oyuna, bir şarkıya, bir şiire tutunmak, bizi ayakta, bizleri bir arada tutan yegane şeydir en nihayetinde.” Sanata tutunmanın gerekli olduğunun altının çizildiği kampanya metninde tiyatro oyunlarında seyircinin sahnelenen hikayenin içine girdiği belirtilerek şunlara yer verildi.

"Tiyatro, insanların günler öncesinden biletlerini aldıkları o koltuklara oturduğu zaman dışarıdaki hayatlarını bir iki saatliğine bir kenara bırakıp adım adım sahnedeki hikayenin içine girdikleri bir evdir, kaloriferleri yanmıyor bile olsa, ki varsın yanmasın, sıcacıktır, bir sığınaktır, farklı farklı yerlerden gelen insanların aynı yerde aynı saatte buluşup bir şeyleri paylaştıkları, kendi hikayelerine şahit oldukları, kısacası insanın kendisine baktığı, kendisiyle yüzleştiği yerdir tiyatro. Sözlükler ne derse desin tiyatro bugün böyledir benim için, senin için farklıdır, yarın öbür gün değişir çünkü insan değişir..” insanın kendisi ile yüzleştiği yer olarak tanımlanan tiyatroya gelenlerden bu etkinlikleri nedeniyle vergi alınmaması gerektiği vurgulandı.

Diğer lüks tüketimlerden alınmayan vergilerin sanat dalı olan tiyatrodan da alınmaması gerektiğine vurgu yapan açıklama metninde "Bugün ülkemizde lüks olarak addedilen yat, pırlanta gibi mallarda ötv oranları sıfırlanmış, beyaz eşyalarda ötv indirimine gidilmişken özel tiyatrolardan alınan vergiler sahne sanatlarını lüks bir konuma düşürmektedir. Ancak bilinmelidir ki tiyatroda izleyeceğiniz bir oyun sizi bir yatla yapamayacağınız yolculuklara çıkarabilir, parmağınızda pırlanta bir yüzüğünüz ya da boynunuzda bir kolyeniz olmayabilir belki ama kulağınıza küpe olacak çok şeyler de anlatabilir ve hasılı kelam tiyatro beyaz eşya kadar da gerekli bir ihtiyaçtır.” Denilerek vergi alınmaması için ne gerekiyorsa yapılması lazım denildi.

Önceki ve Sonraki Haberler