Tiyatro oyunu ALTAR prömiyer yaptı

Tiyatro oyunu ALTAR prömiyer yaptı

Can Bora tarafından 2011 senesinde kurulan, tiyatro ve dans alanında işler ürettiği disiplinlerarası sanat topluluğu berika’nın ALTARisimli yeni tiyatro yapımı 15 Mayıs Salı günü NoAct Sahne’de prömiyerini yaptı.

A+A-

Can Bora tarafından 2011 senesinde kurulan, tiyatro ve dans alanında işler ürettiği disiplinlerarası sanat topluluğu berika’nın ALTARisimli yeni tiyatro yapımı 15 Mayıs Salı günü NoAct Sahne’de prömiyerini yaptı.

ALTAR, ruhu hayat ile ölüm arasında sıkışmış olan Rüzgar’ın hayata tutunmakla tutunmamak arasındaki mücadelesini anlatıyor. Ölüm anında anımsamalarla dolu bir bilinçte dolaşan Rüzgar’ın Hikayesi’nin nasıl oluştuğunu ve Hikayesi’ni sahiplenmeyi nasıl bıraktığına tanıklık ediyoruz.

ALTAR, J. Campbell’in ünlü eseri Kahramanın Sonsuz Yolculuğu’nun bir nevi çağdaş bir versiyonu. Kaynaklarını psikolojideki “utanç & haset" ve yoga felsefesindeki “karma” kavramlarından alan eser; görülmek, ilişki, mahremiyet üzerine “hayata küsmeden önce kim olduğumuzu” hatırla(t)mak için yazıldı.

Can Bora tarafından yazılan ALTAR’ın performansı da kendisine ait. “Tiyatro ve dans rejisinin iş birliğinde bulunduğu” ALTAR’ın yönetmen koltuğunu ise Can Bora, koreograf Ufuk Şenel ile paylaşıyor. Sıra dışı sahne tasarımlarıyla öne çıkan ödüllü sanat yönetmeni Gamze Kuş’un dekor-kostüm danışmanlığını, Meltem Çakmak ise dekor-kostüm tasarımını üstleniyor. Işık tasarımını ise yine başarılı ışık tasarımcısı Ayşe Sedef Ayter ve ses tasarımını ünlü müzisyen Gökcan Sanlıman yapıyor.

Can Bora kimdir?

Özel Saint Joseph Fransız Lisesi ve Paris 3 - Sorbonne Nouvelle Üniversitesi Tiyatro Bölümü mezunu. Aynı üniversitede, çağdaş gösteri sanatlarında dijital sanatlar üzerine iki adet yüksek lisansı bulunmaktadır. Üniversiteden sonra Barselona’ya taşınarak yoğun çağdaşdans eğitimine başladı. Institut del Teatre’de Özen Yula’nınSahibinden Kiralıkoyununu yönetti. DOT Yeni Metinler Projesi’ne AÇIKismi oyunuyla kabul edildi. Aynı platformda Bilinmeyen Bölge isimli kısa oyunun okuma tiyatrosu DOT oyuncuları tarafından Mısır Apartmanı’nda gerçekleştirildi. İstanbul Devlet Tiyatroları, Akbank Sanat, İstanbul Kültür Avrupa Başkenti gibi kuruluş ve platformlarda oyuncu ve dansçı olarak çalıştıktan sonra 2011’de kendi topluluğunu kurdu. Halen yoga uzmanı ve Yeditepe Üniversitesi GSF Tiyatro Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam etmektedir.

Oyun tarihleri:

15 Mayıs Salı *prömiyer - 20.30 NoAct Sahne

22 Mayıs Salı - 20.30 NoAct Sahne

31 Mayıs Perşembe- 20.30 NoAct Sahn

HABERE YORUM KAT