Tokyo Olimpiyatları iptal edilmeyecek

Tokyo Olimpiyatları iptal edilmeyecek

Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Seiko Haşimoto, Tokyo Olimpiyatları'nın iptal edilebilme ihtimalinin bulunmadığını söyledi.

A+A-

Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Seiko Haşimoto, Tokyo Olimpiyatları'nın iptal edilebilme ihtimalinin bulunmadığını söyledi. 

Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Seiko Haşimoto, Tokyo Olimpiyatları'nın iptal edilebileceğine ilişkin iddiaları yalanladı.  

İngiliz Independent gazetesinin haberine göre, Haşimoto,  Liberal Demokrat Parti Genel Sekreteri Toşihiro Nikai'nin ülkede Covid-19'un daha da yayılması halinde olimpiyatların iptal edilebileceğine ilişkin sözleriyle ilgili olarak böyle bir ihtimalin bulunmadığını söyledi.

Endişelerin farkında olduğunu belirten Haşimoto, sağlık ve güvenlik önlemlerini alarak olimpiyatlara ev sahipliğine odaklandıklarını vurguladı.  

Haşimoto, devlet televizyonundan yayınlanan basın toplantısında, sıkı önlemlerle, olimpiyatların düzenlenmesine yönelik çabaların süreceğini belirtti.

Olimpiyat oyunlarının başarısının  komitenin, atletler ve seyirciler dahil herkesin güvenliğini sağlayabilmesine bağlı olduğunu söyleyen Haşimoto, olimpiyatlara seyirci  katılımının olup olmayacağına ilişkin ise bilgi vermedi.

Başbakan Yoshihide Suga'dan sonra ikinci en güçlü isim olan Nikai, oyunların virüsün yayılmasını artırabileceğinin anlaşılması durumunda olimpiyatların iptali seçeneğinin düşünülebileceğini söylemişti.

Pandeminin dördüncü dalgasına girilen ve vaka sayılarının yeniden arttığı ülkede son kamuoyu yoklamaları, halkın yüzde 39,2'sinin olimpiyat oyunlarının iptal edilmesi, yüzde 32,8'inin ertelenmesi gerektiğini düşündüğünü, yüzde 24,5'inin oyunların düzenlenmesinden yana olduğunu ortaya koymuştu.

2020 yazında yapılması gereken ancak Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen Tokyo Olimpiyatları’nın, 23 Temmuz-8 Ağustos 2021 tarihlerinde yapılması planlanıyor.

Komite geçen ay mutasyonlu virüslerin ülkeye girişini engellemek için oyunların yurtdışından gelecek seyircilere kapatılması kararı alarak sadece Japonya'da ikamet edenlerin seyirci olabileceğini açıklanmıştı. Oyunların boş stadyumlarda ve spor tesislerinde seyircisiz yapılması da düşünülüyor. 

(Ajansbizim)