TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral işsizlik rakamları değerlendirmesi

TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral işsizlik rakamları değerlendirmesi

Güral, Türkiye’nin işgücünü meslek edindirmeye yöneltecek bir devlet politikasına sahip olduğunu ve bu yönde hükümetin girişimiyle başlatılan topyekûn istihdam seferberliğiyle çok önemli adımlar atıldığını kaydetti.

A+A-

Türkiye’nin gösterdiği büyüme performansının bir getirisi olarak iş gücünün de nitelikli boyutlara yükselmesi gerektiğinin altını çizen Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral, “Türkiye, son 15 yılda sahip olduğu güçlü istikrar sayesinde ekonomik ve siyasi ölçekte ciddi bir ivme kazanmıştır. Devletimizin sürdürdüğü başarılı ekonomik reformlar sayesinde dünyada parmakla gösterilen ülkemizde işsizlik, içinde "meslek edinme" ve "iradi işsizlik" olgularını da içeren çok yönlü bir sorundur. Hükümetimizin bu sorunların önüne geçebilmek adına attığı adımlar sayesinde, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının da katkılarıyla, yakın vadede hedeflenen seviyelere gerileyeceğini düşünüyoruz.” dedi.

"Hedef işsizlik oranlarında tek haneli rakamları yakalamak olmalıdır"

Açıklamasında Türkiye’deki işsizlik sorunun da hedefin tek haneli rakamları yakalamak olması gerektiğini vurgulayan Güral, Türkiye’nin işgücünü meslek edindirmeye yöneltecek bir devlet politikasına sahip olduğunu ve bu yönde hükümetin girişimiyle başlatılan topyekûn istihdam seferberliğiyle çok önemli adımlar atıldığını kaydetti.

Özellikle cazibe merkezleri programının istihdama büyük katkılar sunmasını beklediğini ve gençleri meslek edindirmeye yönlendirecek uygulamaların hayata geçirilmesinin kilit bir önemi bulunduğunu belirten Güral, “Bu noktada özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının da devletimizi destekleyen adımlar attığını görüyoruz. Bu gelişme ülkemiz için, geleceğimiz için çok sevindiricidir. Meslek sorunumuzu, devletimizin politikasını destekleyerek, ülkemizin tüm kesimlerinin işin içine girmesiyle nihayete erdirebiliriz diye düşünüyorum. Biz TÜGİK olarak bu konunun destekçisi ve takipçisiyiz” diye ifade etti.