Tuna Velibaşoğlu: Klibini çekemediğimiz şarkılar çöpe gidiyor

Tuna Velibaşoğlu: Klibini çekemediğimiz şarkılar çöpe gidiyor

Velibaşoğlu, “Türkiye’de albüm satışı yok. Bir albüm yaptığımız zaman ne kadar şarkıya klip çekersek o kadar var oluyoruz. Klibini çekmediğimiz şarkılar çöpe gidiyor

A+A-

Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “20 DAKİKA”, 84 Grubu’nun vokalisti Tuna Velibaşoğlu’nu konuk etti. Velibaşoğlu, NTV Radyo dinleyicilerine “Yorma” isimli yeni şarkılarından bahsetti.

“Yorma’yla dinleyicilerimize kendimizi affettirmiş olduk”

Beğenilen Türk Rock Grubu “84”ün vokalisti Tuna Velibaşoğlu, 18 Mayıs’ta dijital platformda yayınladıkları “Yorma” isimli yeni şarkıları için, “İlk kez davulcumuz Serter Karadeniz’in şarkısını kullandığımız için heyecanlı ve mutluyuz. Son iki - üç senedir çok fazla toplama albümde yer aldık ve yeni bir şarkı çıkartamadık. Bu şarkıyla dinleyicilerimize kendimizi affetirmiş olduk” dedi.

“Dinleyenlerimize dijital platformlardan ulaşmak artık çok daha kolay”

Müzik dünyasının artık değiştiğini belirten Velibaşoğlu, dijital platformu seçme nedenlerini, “Hem şartlar gerektiriyor hem de artık biz tercih ediyoruz. Çünkü CD yapmak maliyetli bir iş ve tek şarkı çıkardığınız zaman o masrafları karşılamak zor oluyor. Dinleyenlerimize dijital platformlardan ulaşmak artık çok daha kolay, ama albümünkoleksiyon değeri olduğu için CD’ye basıyoruz” sözleriyle anlattı.

“Sezen Aksu’nun son albümünde dediği gibi; ‘Dargınken sevgililer, erken konuşan kaybeder”

Grup 84’ün uzun yıllardır birlikte müzik ürettiğini anlatan Velibaşoğlu, “Orta yaş kıvamında dört erkeğin birlikte bir şeyleri paylaşması bazen zor oluyor. Ama zaman içerisinde öğrendiğimiz en önemli şey; ‘cevap vermeden önce düşünmek’ gerektiği oldu. Sezen Aksu’nun son albümünde dediği gibi; ‘Dargınken sevgililer, erken konuşan kaybeder’ Çok yalın bir şekilde anlatmış. Gönülsüz bir ‘evet’tense gönüllü bir ‘hayır’ı tercih etmeniz gerekiyor. Herkesin bir fikri var ve demokrasi çoğu zaman gruplarda işlemiyor. Ne kadar çok fikir varsa süreç o kadar uzuyor. Biz zaman içerisinde bunları kontrol etmeyi öğrendik” dedi.

“Artık en çok şansa ihtiyaç var”

Türk Rock Müziği’nin değişimini anlatan müzisyen, “Eskiden şarkı, müzik, söz anlamında yüzde seksen iyi ve kaliteli olmalıydınız. Yüzde yirmi şansa ihtiyacınız vardı. Şimdi ise en çok şansa ihtiyacınız var. Çünkü dijital platformlardan alıcınızla kolayca buluşabilirsiniz. Artık durmadan üretmek çok daha önemli oldu” dedi.

“Klibini çekemediğimiz şarkılar çöpe gidiyor”

Velibaşoğlu, “Türkiye’de albüm satışı yok. Bir albüm yaptığımız zaman ne kadar şarkıya klip çekersek o kadar var oluyoruz. Klibini çekmediğimiz şarkılar çöpe gidiyor. Yaklaşık bir – bir buçuk yıllık emeğimize yazık oluyor. Bu sebeple de albüm yerine ‘single’ çıkarıyoruz” sözleriyle sektöre karşı sitemde bulundu.

Sonbaharda bir ‘single’ çıkartmayı düşündüklerini söyleyen Velibaşoğlu, albüm yapma planlarının da olduğundan bahsetti.