Turizmciler Ara tatil uygulamasını beğendi

Turizmciler Ara tatil uygulamasını beğendi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni eğitim takvimi tartışmaları sürerken, Egeli turizmciler bakanlığın ‘ara tatil’ kararını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni eğitim takvimi tartışmaları sürerken, Egeli turizmciler bakanlığın ‘ara tatil’ kararını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, Bakanlığın ara tatil kararını “Türk turizminde yeni bir olgu, devinim, ezberleri bozan bir hareket” şeklinde yorumladı.  Ara tatil uygulamasının yararlarını tatil dönemlerinde dış pazarlardan ülkemize gelişlerde gördüklerini anlatan Mehmet İşler, “Ara tatil kararı yüksek sezon öncesi ve sonrasında iç turizme bir ölçüde hareketlilik getirecek.

İç pazardaki bu hareketlilik turizm sektörüne ve desteklediği yan sektörlere de olumlu olarak yansıyacak” görüşünü dile getirdi.

Ara tatillerin vatandaşlara ekonomik koşullarda tatil olanağı sağlayacağının altını çizen İşler, “Okullarda yaz tatili Haziran ayında başlayıp Eylül ayına uzanan çok uzun süreyi kapsıyor ve yüksek sezona denk geliyordu. Dış pazara iç pazarın talebi de eklenince sektörün arzı talebi karşılayamıyordu. En yoğun dönemde yüksek talep gelince doğal olarak fiyatlar yüksek geliyordu. Yeni uygulamada tatiller yaz aylarına sıkışmış olmayacak. Böylece hem turizm sektörü hem de yüksek sezonun önüne ve arkasında farklı tarihlerde tatile çıkacak öğrenciler ve aileleri olumlu etkilenecek” dedi.

Eğitim ve turizm sektörleriyle ekonomiye önemli katkı sağlayacak ara tatil kararının sonuna kadar arkasında olduklarını belirten Mehmet İşler, “Bu karar, turizm sektörüne can suyu katacak, aynı zamanda ekonominin çarklarını da yağlayacak” dedi. İşler, “Bu süreçte emeği geçenlere, TÜROFED Başkanımız Sayın Osman Ayık’a, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’a turizm sektörüne desteklerinden dolayı teşekkür ederiz” diye konuştu.  (BSHA)