Türk Kızılayı'ndan gönüllü bağışçılarına çağrı

Türk Kızılayı'ndan gönüllü bağışçılarına çağrı

Türk Kızılayı, Ramazan ayı ve sıcak havaların bölgemizi etkisi altına alması nedeniyle kan stok seviyelerinin kritik sınırlara indiğini açıkladı.

A+A-

Türk Kızılayı, Ramazan ayı ve sıcak havaların bölgemizi etkisi altına alması nedeniyle kan stok seviyelerinin kritik sınırlara indiğini açıkladı.

Kan stoklarındaki azalış nedeniyle kana ihtiyaç duyan hasta ve hasta yakınlarının mağduriyet yaşadığının belirtildiği yazılı açıklamada Türk Kızılayı, Aliağalı gönüllü bağışçılarını kan vermeye çağırdı.

TÜRK KIZILAYI’NDAN GÖNÜLLÜ BAĞIŞÇILARINA ÇAĞRI

Ege Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sorumluluk sahamızda bulunan 132 hastanenin kan ihtiyacının tamamı Bölge Kan Merkezimiz tarafından karşılanmaktadır. Bununla beraber olağanüstü durumlarda hazırlıklı olmak için kan stoklarının güçlü tutulması gerekmektedir. Zira kan alındıktan sonra, kullanıma hazır hale gelene kadar geçen süre 6-8 saattir. Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi, 365 gün 24 saat boyunca kan depolarını kritik seviyenin üzerinde tutarak, hem 132 hastanenin kan ihtiyacını karşılamayı hem de yaşanabilecek olağanüstü durumlara hazırlıklı olmayı hedeflemektedir. Ancak içinde bulunduğumuz Ramazan ayı ve sıcak havaların bölgemizi etkisi altına almasıyla azalan kan bağışları nedeniyle kan stok seviyemiz kritik sınıra inmiştir. Kana ihtiyaç duyan hasta ve hasta yakınları mağduriyet yaşamaktadır. Bu mağduriyetin yaşanmaması ve her an olağanüstü durumlara hazırlıklı olabilmek ve toplumumuzda kan bağışı konusunda farkındalık yaratabilmek amacıyla desteklerinizi bekliyoruz.”

TÜRK KIZILAYI’NDAN ‘GÜVENLİ KAN TEMİNİ’ PROGRAMI

2005 yılında Sağlık Bakanlığı’nın himayesi ve denetiminde, güvenli kan temininde yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmayı hedefleyen Türk Kızılayı ‘Güvenli Kan Temini Programı’nı başlatmıştır. Program kapsamında etkin bir organizasyon ile ülke genelinde yayılarak en güvenli bağışçılardan sağlanan kanı; çağın gerektirdiği laboratuvar işlemlerinden geçirip, bileşenlerine ayırarak uygun ısı koşullarında hastanelere ulaştırılması amaçlanmaktadır. Türk Kızılayı; 2005 yılından bugüne kadar 29 olan kan merkezi ve istasyon sayısını 17 Bölge Kan Merkezi ve 64 kan bağışı Merkezi olmak üzere 81’e yükselterek, kan bağışı kazanım faaliyetlerini yoğun olarak sürdürmektedir.