Türk, Yunan dostluğunu pekiştiren oyun

Türk, Yunan dostluğunu pekiştiren oyun

Dinçer Sümer’in yazdığı Murat Çidamlı’nın yönettiği “SANDALIM KIYIYA BAĞLI” adlı müzikli oyunun prömiyerini dün gece Konak Sahnesinde gerçekleştirdi.

A+A-

İzmir Devlet Tiyatrosu 2017-2018 sezonunun üçüncü oyunu Dinçer Sümer’in yazdığı Murat Çidamlı’nın yönettiği “SANDALIM KIYIYA BAĞLI” adlı müzikli oyunun prömiyerini dün gece Konak Sahnesinde gerçekleştirdi.

Kaymakamı Sayın Mehmet Eriş, Urla Kaymakamı Sayın Önder Can, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Sayın Necat Birecik, Yunan Konsolosu Sayın Arygro Papouila, İzmir Valiliği Özel Kalem Müdürü Sayın Ökkeş Bulut ve Prof Dr. Özdemir Nutku ve Hülya Nutku’nun yanısıra oyunun yönetmeni Dinçer Sümer’in ailesi, Türk televizyonlarının ünlü ismi Aziz Üstel ve eşi ve yine müzik ve dans dünyasının ünlü ismi Nurhan Damcıoğlu’nun katıldığı prömiyerde yönetmen, oyuncular ve teknik ekip büyük alkış aldı.

Biri Türk, diğeri Rum iki Anadolu gencinin dostluğu etrafında anlatılan öykü; Osmanlı İmparatorluğu'nun sahip olduğu zenginliklere gözünü diken Batı Uygarlığının imparatorluğu yıkmak için barış içinde yaşayan halkları nasıl birbirine karşı kışkırtıp düşman ettiğini konu alıyor. Şiirin, müziğin, dansın yer yer kahkahalarla, yer yer gözyaşlarıyla birleştiği oyun aynı zamanda 1986 yılında 'Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü' kazanmış, Ege'nin iki kıyısında barış, dostluk ve diyaloğun hakim kılınması için uzatılan bir kardeş eli, bir zeytin dalı olmasıyla da büyük önem kazanıyor.

“Sandalım Kıyıya Bağlı” adlı oyunu 11 Kasım 2017 tarihine kadar İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesinde

Önceki ve Sonraki Haberler