Türkiye Kriket şampiyonası sona erdi

Türkiye Kriket şampiyonası sona erdi

Amasya’da 14 Kasımda başlayan 19 Yaş altı Kadınlar ve Erkekler Türkiye Kriket şampiyonası sona erdi. Afyon İl Karması takımları hem erkeklerde hem de kadınlarda Türkiye şampiyonu oldu. 

A+A-

Türkiye Kriket Şampiyonası sona erdi

Amasya’da 14 Kasımda başlayan 19 Yaş altı Kadınlar ve Erkekler Türkiye Kriket şampiyonası sona erdi. 

Şampiyonaya Afyon İl Karması takımları hem erkeklerde hem de kadınlarda Türkiye şampiyonu olarak damga vurdu. 7 Kadın 7 Erkek takım, toplamda 212 sporcunun katıldığı şampiyonanın kadınlar finalinde Afyon İl Karması ile Amasya İl Karması karşı karşıya geldi. Çekişmeli geçen karşılaşmayı Afyon İl Karması 67-46 kazanarak Türkiye Şampiyonu oldu. 

Şampiyonluk fotoğrafı çektiren, Kadınlar Afyon İl Karması takımı kaptanı Kübra Canavarcı, “Buralara gelmek için çok çabaladık, çok çalıştık. Şu an U19 Türkiye Şampiyonası Kriket birincisiyiz. Amasya’da dördüncü günümüz. Baya çabaladık, maçları kazanmak için elimizden geleni yaptık ve sonunda birinci olduk. Milli takım seçmeleri olacak, aramızda iyiler var. Hatta hepimiz iyiyiz, inşallah hepimiz seçiliriz milli takım kampına” dedi.

19 Yaş altı Türkiye Kriket şampiyonası Kadınlar Türküye ikincisi Amasya İl Karması Kaptanı Göksu Ayan, “Takımların hepsini Amasya’da ağırlamaktan şeref duyduk şahsen. Yapılan maç çok güzel bir maçtı, mücadeleciydik baya bir. Final, üzüldük. Ama hiçbir şey için geç değil. Her şey daha yeni başlıyor.  Daha iyisini yapacağımıza eminim.” 

Erkekler Final Karşılaşmasında Ankara İl Karması ile Afyon İl Karması karşı karşıya geldi. Afyon İl Karması karşılaşmayı 58-57 kazanarak 19 Yaş altı Kriket Türkiye Şampiyonu oldu. 

Türkiye Şampiyonu olan Afyon İl Karması takımında büyük bir sevinç yaşandı. 

Afyon İl Karması oyuncusu Zafer Durmaz, “bugün final maçımız vardı, rakibimiz çok güçlüydü. Tabi ki biz daha güçlüydük. Rakibimiz biraz bizi zorladı ama yenmemize engel değildi. Bugünkü maçı kazandık çok sevinçliyiz. Amacımız milli takım kadrosunda olmak. Bu amaç üzerinde ilerliyoruz. Takım oyunuyla bugünkü maçımızı kazandık” diye konuştu.

''Olimpiyatlara katılmak istiyoruz''

Gelişmekte olan Spor Branşları Federasyonu As Başkanı ve Türkiye Kriket Başkanı Hasan Sabit Alta, şunları söyledi:

“U19 müsabakalarını ilk kez yaptık. Benim için gurur verici, buraya 212 tane sporcumuz geldi.  Bu sporcularımız arasından milli takıma girecek sporcularımız var. 2022 yılında Avrupa elemlerine gidecekler. O yüzden çok gurur duyuyorum. Şuandaki yaptığımız programa göre 2022 yılı bizim için çok önemli. 

Neden önemli çünkü 2028 yılında Los Angeles’te yapılacak olimpiyatlara katılmak istiyoruz. Bütün hazırlıklarımız ona göre ve bu U19 takımımız bizi orada temsil edecek inşallah Türkiye’yi. Eleme grubundan çıktığımız zaman herhalde bir gurur abidesi olacak bizim için. Türkiye’de herkesi kriket oynamaya davet ediyoruz.” 

Şampiyonanın en iyi kadın oyuncusu Kübra Canavarcı ve erkek oyuncusu Zafer Durmaz’a madalya ve plaket verildi. Şampiyona sürecindeki değerlendirmeler ışığında başarılı sporcular Milli Takıma seçilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler