Türkiye 1.2 milyon sığınmacı çocuğa ev sahipliği yapıyor

Türkiye 1.2 milyon sığınmacı çocuğa ev sahipliği yapıyor

UNICEF rakamlarına göre Türkiye 1.2 milyon sığınmacı çocuğa ev sahipliği yapıyor.

A+A-

Türkiye’nin sığınmacı çocuk sayısı rakamı küçük bir rakam değil. UNICEF rakamlarına göre  Türkiye en çok sığınmacı çocuğa bakan ülke konumunda. Aynı rapora göre okula gitmeyen Suriye’li çocuk sayısı 380 binden fazla. Sığınmacı çocukların %40’a yakını eğitim imkânından yoksun durumda.

UNICEF Direktör yardımcısı Justin Forsyth  başka bir konuya dikkat çekerek Türkiye’nin bu konuda üzerine düşeni yaptığını belirterek “Suriye krizi başladığından buyana ilk defa okula giden Suriyeli çocuk sayısı gitmeyenden fazla” olduğuna dikkat çekerek yapılması gerekenlerin bitmediğini belirtti. Türkiye’nin bu konuda gösterdiği başarıdan dolayı kutlanması gerektiğine vurgu yapan Forsyth,”Türkiye bu başarıdan dolayı övülmeli, fakat daha fazla kaynak sağlanmassa hala Suriyeli çocuklarla ilgili kayıp nesil riski yüksek ki bu nesil bir gün ülkelerini yeniden inşa etme yeteneklerinden yoksun kalabilir” diyerek bir an önce eğitimden yoksun çocukların eğitime yönlendirilmesinin gerektiğine dikkat çekti.

UNICEF ile Türkiye arasında yapılan ortak çalışma programın ile sığınmacı çocuklar başta olmak üzere eğitimden uzak yerli çocuklara eğitim olanakları sunulması konusunda çalışma yürütülüyor. UNICEF, Türkiye’de 2013’ten buyana 400’e yakın okulun yapılmasına ve  yenilenmesine kaynak vererek yardım etti.  Aynı şekilde 20 bin Suriyeliler arasından öğretmen olmak isteyenlere eğitim verildi. Eğitilen öğretmenlerden 13 bin tanesi ücret karşılığı görevlendirildi. 

Suriye’de iç savaşın olduğu yerler başta olmak üzere ülke genelinde 2.7 milyon Suriyeli çocuk okula gidemiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler