Türkiye’nin ilk yokuş aşağı maratonu Bursa'da koşulacak

Türkiye’nin ilk yokuş aşağı maratonu Bursa'da koşulacak

Marmara’nın en yüksek dağı Uludağ’dan Bursa’ya yokuş aşağıya doğanın ve tarihin izinde oksijeni bol, yeşili bol, manzarası bol bir maraton başlıyor.

A+A-

Eker, “Sağlıklı Yaşam için Koş” mottosuyla düzenlediği Eker I Run Koşusu’nu altıncı kez, 6 Ekim 2019 Pazar günü Bursa’da gerçekleştirecek. Beş farklı yarışın gerçekleştirileceği organizasyonun en önemli parkuru ise Eker’in 42. yılında gerçekleştireceği 42K Maratonu olacak. Türkiye’nin ilk dağdan aşağı yol maratonu olan yarışta sporcular Uludağ oteller bölgesinde 1.810m rakımda start verdikten sonra yarışı 117m rakımdaki Eker Meydan’da bitirecek. Yarış boyunca sporculara yeşil ve mavinin tonlarından oluşan nefes kesen manzaralar eşlik edecek.

Süt ürünlerinde Türkiye’nin yenilikçi markalarından Eker, spor tutkunlarını bir kez daha Eker I Run için Bursa’da buluşturacak. 6 Ekim 2019 Pazar günü gerçekleştirilecek organizasyon, her yaştan kişinin spor yapmasını, sağlıklı yaşam için koşmasını ve doğa ile buluşmasını sağlayacak.

Katılımcı sayısını her yıl istikrarlı bir şekilde artıran Eker I Run için bu yıl kurulacak etkinlik alanında ise ailelerin tüm günü keyifli bir şekilde geçirebilecekleri organizasyonlar yapılacak. Organizasyonun en özel yarışı ise Eker markasının 42. kuruluş yılı çerçevesinde gerçekleştirilecek 42K maratonu olacak.

42K Maratonu, 1810 metre rakımda başlayacak

Uludağ’ın eşsiz doğal ortamında başlayacak yarış, Nilüfer İlçesi’ndeki Eker Meydan’da tamamlanacak. Parkurun 18.7 kilometrelik bölümü ise 1.000 rakımın üzerinde olacak. Yarış boyunca katılımcılar hem maraton deneyimini yaşayacak hem de doğanın kendilerine eşlik etmesine tanıklık edecek. 7 saat zaman limiti olan Türkiye’nin ilk dağdan aşağı yol maratonunda dereceye giren sporculara çok özel ödüller de verilecek. Uludağ oteller bölgesinde 1.810 metre rakımda başlayacak ve rakımı giderek alçalacak yarış parkurunda Uludağ’ın güney yamacındaki yollar kullanılacak.

Türkiye’nin dördüncü büyük kenti olan Bursa, yaklaşık 7000 yıllık tarihi ile Bithynialılardan Lidyalılara, Perslerden Romalılara, Bizans’tan Osmanlıya pek çok medeniyetin izlerini taşımakta ve pek çok etnik kültüre ev sahipliği yapmaktadır. Uludağ, Bursa İpeği ve nadide kumaşları, Yeşil Camisi, Karagöz-Hacivat Gölge Oyunu, Kılıç-Kalkan Oyunu, Kapalı Çarşısı, Kaplıcaları, Kestane şekeri ve İskender kebabı, Bursa şeftalisi gibi efsane lezzetleri, kente hayat veren anıtsal çınar ağaçları gibi simgeleri ile farklı kültürlerin buluşma noktası olan Bursa, her yıl spor turizmi için de kayaktan bisiklete, koşudan trekkinge pek çok spor branşında binlerce sporcuyu ve sporseveri ağırlıyor.

Türkiye’nin ilk yokuş aşağı maratonu

Bursa’da 2014 yılından bu yana düzenlenen Eker I Run Koşusu’na 2019 yılında Bursa ve Türkiye’nin dört bir yanından yaklaşık 2500 sporsever katılacak. Eker’in 42. yılı olması nedeni ile ilk kez düzenlenecek Türkiye’nin ilk yokuş aşağı maratonu, 6 Ekim’de sabah 07:00’de Türkiye’de kış turizminin lideri Uludağ Oteller Bölgesi’nde Bursa’nın simgesi ve dünyanın en modern teleferiklerinden biri olan Bursa Teleferik’in 1795m’deki “Kurbağa Kaya Teleferik İstasyonu”ndan start alacak.

Koşucular, Teleferik A.Ş.’nin sponsorluğunda ücretsiz olarak Teleferik ile start alanına ulaşacaklar.Yarış sabahı saat 5.30’da Eker I Run Maratonu’na özel olarak teleferik açılacak ve koşucular Uludağ’a start için Bursa’dan Uludağ’a çıkarken bir taraflarında ay, diğer taraflarında da güneşin doğuşunu izleyebilecekleri eşsiz bir manzara ve deneyim yaşayacaklar.

Kurbağa Kaya Teleferik İstasyonu’ndan start alacak Eker I Run Maratonu; Uludağ’ın arka yüzü denilen güney yamacına doğru Milli Park içindeki ormanlık yoldan Sarıalan sapağından geçerek zengin mineralleri ve lezzetli kaynak suyu ve kiraz ağaçları ile ünlü Kirazlı Yayla üzerinden Milli Park gişelerinden Uludağ’ın eteklerinde kurulmuş tarihi asırlara dayanan şirin bir köy olan Kirazlı Köyü’nden geçerek 1200’lü yıllarda kurulan tarihi bir orman köyü Mürseller Köyü üstünden Uludağ’ın güney eteklerindeki doğal güzellikteki yemyeşil ormanı ve doğa ile iç içe kuş sesleri eşliğinde benzersiz bir manzaraya sahip Tuzaklı Köyü’nden devam edecek.

Doğa aşığı koşucular, tarihe yolculuk yapacak

Tuzaklı Köyü manzarası eşliğinde koşucular, Bursa’nın içme suyunun temin edildiği, kampçıların, piknikçilerin ve balıkçıların uğrak noktası, doğa harikası yeşili bol, oksijeni bol, sessizliği, sakinliği ve güzel manzarası ile huzur veren Doğancı Barajı’nın virajlı yolundan kıvrılarak eşsiz güzelliğinin yanı sıra son yıllarda “Köy Sofrası” kahvaltısı ile gündeme gelen Doğancılı Köyü’nün mesire alanları üzerinden üzümleri ve şarapları ile ünlü, doğa ve tarihin iç içe olduğu 2000 yıllık muhteşem bir köy olan Misi Köyü içinden tarihe selam vererek Bursa Orhaneli yolu birinci kilometresinde yer alan Eker Meydan’a varacak.

Doğa aşığı koşucular, Eker I Run 42K Maraton yarışı ile Bursa’nın güzelliklerinden tarihe yolculuk yaparak mükemmel bir deneyim yaşayacak.

Eker I Run 2019 kayıtları devam ediyor

Eker I Run için kayıtlar ise organizasyon web sitesinde devam ediyor.