Türksat 5A ve 5B uyduları yakın zamanda uzayda olacak

Türksat 5A ve 5B uyduları yakın zamanda uzayda olacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan "İhale sürecinde son aşamaya geldik. Dünyaca ünlü firmalar teklif yaptı." diyerek uyduların yapımı için birçok ünlü firmadan teklif aldıklarını belirtti.

A+A-

Türksat 5A ve 5B uyduları yakın zamanda uzayda olacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan "İhale sürecinde son aşamaya geldik. Dünyaca ünlü firmalar teklif yaptı." diyerek uyduların yapımı için birçok ünlü firmadan teklif aldıklarını belirtti.

TEKNİK DEĞERLENDİRME AŞAMASINDA

Uyduların hangi firma tarafından yapılırsa yapılsın yapım aşamasında Türk mühendislerin yer alacağının altını çizen Arslan şuan teknik değerlendirmelerin yapıldığını belirtti.

ÖMRÜ DOLAN UYDULARIN YERİNE YENİLERİ GEREK

Bir iki ay içinde karar verileceğini belirten Bakan Arslan, "Şu anda teknik değerlendirmeler devam ediyor. Çok uzun sürmeyecek, bir-iki ay içinde karar aşamasına getireceğiz ve sözleşmeyi imzalayacağız. Hedefimiz 2019 içinde her iki uyduyu da hizmete sokmak. Çünkü 2020-2021'den sonra ömrü dolacak uydularımız var. Sektör büyüyor, ihtiyaç artıyor. Uydularımızdaki doluluk oranı memnuniyet verici." diyerek 3 yıl sonra ömrü dolacak uydularımız olduğunu ve bu ömrü dolan uyduların yerine yenilerinin bir an önce yerleştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

6A UYDUSUNU %100 YERLİ ÜRETMEYİ HEDEFLEDİK

Önceki uyduların üretim aşamasında da yer alan Türk mühendislerin 5A- 5B uydularının yapımında da yer alacağını belirten Bakan Arslan "Uyduların yapım yöntemiyle ilgili uydularımızın özellikle Türksat 6A'yı yerli yapabilme konusunda tecrübe edinmek adına ihale süreçlerimizin içine koyduk. Hangi firma ihaleyi kazanırsa kazansın uyduların yapım süreçleri içinde yer alacaklar. Uydularda bu tecrübeden kaynaklı biz, artık yerli ve milli uydu yapabilir hale gelelim." diyerek bundan sonra yapılacak uyduların %100 yerli olarak üretmek istediklerine vurgu yaptı.