Tuz Yerine Limon Tüketin

Tuz Yerine Limon Tüketin

Aşırı tuz tüketen insanlarda başta felç olmak üzere körlük, kalp ve böbrek yetmezliği ve hipertansiyona neden olduğu bildirildi. Yemekleri tuz olmadan lezzetlendirmek için limon kullanılması tavsiye edildi.

A+A-

Aşırı tuz kullanımı sağlık açısından zararlı olduğu her zaman gündeme gelmektedir. Aşırı tuz tüketen insanlarda başta felç olmak üzere körlük, kalp ve böbrek yetmezliği ve hipertansiyona neden olduğu bildirildi.

TUZ YERİNE LİMON TÜKETİLMELİ

Tuz yerine limon tüketilmesinin sağlık açısından daha faydalı olduğunu belirten Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Saklamaz, aşırı tuz kullanımının sağlık açısından birçok zararı bulunduğunu belirterek, tuzun, felç, körlük, kalp ve böbrek yetmezliği ile hipertansiyon birçok hastalığın tetikleyicisi olduğunu kaydetti. Saklamaz besinlerde tuz yerine limon kullanılmasını önerdi.

GÜNLÜK MİKTARIN 3 KATI TÜKETİM YAPILIYOR

Türkler olarak aşırı tuz tükettiğimize değinen Saklamaz, günlük alınması gereken miktarın 3 katı tuz tüketen bir toplum olduğumuza vurgu yaparak “Tuz günümüzde çok fazla kullanılan bir besin maddesi. Ülkemizde ortalama 20 gram civarında kullanılmaktadır. Bu durum kültürümüzden, damak tadımızdan ve yemek alışkanlıklarımızdan kaynaklanıyor ve kolay kolay değişmiyor. Bu nedenle çocuklarımızın yemeklerine az tuz koyarak onların gelecekte az tuz tüketmesini sağlayabiliriz. Yemeği tuz olmadan lezzetlendirmek için değişik baharatlar ve limon kullanılmasını öneriyoruz” dedi.

FELÇ VE KALP KRİZİ RİSKİ

Tuzun fazla tüketilmesinden dolayı tansiyon başta olmak üzere bir çok sorunlara sebep olduğunun altını çizen Saklamaz “Gereğinden fazla tuz tüketimi tansiyon yüksekliği ve organ hasarlarını beraberinde getiriyor. Yüksek tansiyon geri dönüşü olmayan organ hasarlarına, felç, kalp kirizi, körlük ve böbrek yetmezliğine varan sonuçlar doğuruyor. Günlük tuz tüketiminin normal seviyeye düşürülmesi felç ve kalp krizi riskini azaltıyor” dediği açıklamasında felç ve kalp krizi riskine de dikkat çekti

RESTORAN VE FIRINLAR

Hazır gıda tüketiminin her geçen gün artmasından dolayı özellikle restoranlar başta olmak üzere fırın ve pastanelerin bu konuya dikkat etmeleri gerektiğine vurgu yapan Saklamaz “Tuzun, vücudun ihtiyacı kadar kullanılması çok önemli. Yeme hizmeti veren restoran ve kafeterya gibi yerlerin tuz kullanımı konusunda hassas olmaları gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’nın bu yöndeki çalışmalarını destekliyoruz. Çünkü tuzu ne kadar az tüketirsek o derecede hastalıklardan korunmuş oluruz. Toplumun bu yönde bilinçlendirilmesi çok önemli” dediği açıklamada Sağlık Bakanlığı’nın üzerine büyük görevler düştüğüne vurgu yaptı.