Uçar Flebi Türk Doktor buldu adını verdi

Uçar Flebi Türk Doktor buldu adını verdi

Orta kulak boşluğunda olmaması gereken bir anormal bir duruma çare olarak Türk bir doktor tarafından bulunan tedavi yöntemi tüm dünyada Uçar Flebi olarak liratüre geçmiş vaziyette.

A+A-

Orta kulak boşluğunda olmaması gereken bir anormal bir duruma çare olarak Türk bir doktor tarafından bulunan tedavi yöntemi tüm dünyada Uçar Flebi olarak liratüre geçmiş vaziyette. Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Klinik Şefi olduğu zaman 28 Şubat sürecinde emekliye sevk edilen Op. Dr. Cevat Uçar hastalığa kendi yöntemi ile çare geliştirdi.

KBB UZMANINA BAĞIMLI KALINIYORDU

Ameliyattan sonra ameliyat olanların hep kulak burun boğaz doktoru gözetiminde yaşaması gereken bir durumdan bu yöntem sayesinde kurtulma yaşandığını belirten Uçar tedavi hakkında şunları söyledi: "Bu da istenmeyen bir durumdur; estetik görünmez, kulak yolunda başkalarının dikkatini çekecek kadar büyük bir delik vardır. Bu ameliyatı olan hastalar denize girdiğinde, banyo yaptığında baş dönmesiyle karşılaşabilir, ömür boyu kulak bakımı gereken ameliyat olduğu için bir kulak burun boğaz uzmanına bağımlı olarak yaşamak mecburiyetinde kalabilir, dış kulak yoluna uygulanabilecek işitme cihazları uygulanamayabilir. Bu sorunları ortadan kaldırmak için yaklaşık 100 yıldır kıkırdak, kemik, deri, yağ, adale dokusu, sentetik, seramik maddeler bölgeye konulmuş. Bunların faydaları olduğu gibi genel olarak bazı problemleri de beraberinde getirebilmektedirler. Mesela kulak yolundaki boşluğu doldurmak için konulan dokular bünye tarafından reddedilebilmekte, enfeksiyona sebep olmakta veya oraya konulan canlı dokular zamanla çekilebilmekte, küçülebilmekte ve kaybolabilmektedir."

TÜM DÜNYADA UYGULANAN YÖNTEM

Dünya tıp literatürüne "Uçar Flebi" olarak geçen yöntem hakkında Uçar şu bilgileri verdi :

"Kulak yolundaki ceviz büyüklüğündeki boşluğa yeni bir dış kulak yolu yaparak, normale en yakın dış kulak yolunu oluşturduk. Periost denilen kemik zarı ve altındaki küçük ince kemik parçalarından oluşan bu flebi ilk olarak uygulayan cerrah benim. Geliştirdiğim, 20 yıl önce başladığım 70'in üzerinde hastaya uyguladığım yerli bir yöntemdir. Başarıyla uygulanıyor ve hastalarımız herhangi bir problemle karşılaşmadan hızla iyileşiyor. Hastanın kendi dokusu olduğu için de flep çok kolay besleniyor ve hasta sorunsuz şekilde hayatına devam ediyor. Yöntem, 2006'da European Archives of Oto-Rhino-Laryngology dergisinde yayımlandıktan sonra bir hayli ilgi gördü, birkaç yıl içinde kitaplara referans olarak konuldu ve kronolojik kulak burun boğaz cerrahisi tarihinde yer aldı. Şu anda uluslararası merkezlerde de uygulanıyor. Geçen yıl aralık ayında Hindistan King George Üniversitesinden bir hekim 56 hastada uyguladığı 'Uçar Flebi'nin sonuçlarını 'kulak cerrahisi sorunlarında yeni bir umut' olarak sundu." Dediği açıklamada bir çok ülkede bu yöntemin başarılı şekilde uygulandığını belirtti.