Ukrayna’ya siber saldırı resmi sitelere erişilemiyor

Ukrayna’ya siber saldırı resmi sitelere erişilemiyor

Ukrayna’ya karşı düzenlenen büyük bir siber saldırı nedeniyle 10’dan fazla hükümete bağlı resmi internet sitesinin çöktüğü bildirildi.

A+A-

Ukrayna büyük siber saldırı altında

Ukrayna’ya karşı düzenlenen büyük bir siber saldırı nedeniyle hükümete bağlı 10’dan fazla resmi internet sitesinin çöktüğü bildirildi.

BBC’nin haberine göre, sitesi çöken kurumlar arasında dışişleri ve eğitim bakanlıkları ile ABD, İngiltere ve İsveç’teki Ukrayna büyükelçilikleri de var.

Siteler çökmeden önce ekranda beliren bir mesajda Ukraynalıların “daha kötüsüne hazır olmaları” uyarısında bulunuldu.

Lehçe, Rusya ve Ukrayna dilinde yazılan mesajda, “Ukraynalılar! Hepinizin kişisel bilgileri genel internet sitelerine aktarıldı. Bu sizin geçmişiniz, şimdiniz ve geleceğiniz” denildi.

Saldırının arkasında kimin olduğu belli değil ancak bir resmi Ukrayna sözcüsü daha öncesi siber saldırıların Rusya tarafından yapıldığını söyledi.

Ukrayna hükümeti, sınırlarının yakınına 100 bir kadar asker yığan komşusu Rusya’nın ağır baskısı altında 

Ukrayna gizli servisi SBU, son 9 ayda 1,200 siber saldırıyı engellediklerini açıkladı. SBU daha sonra, ilk değerlendirmelere göre hiçbir kişisel bilginin çalınmadığını ve sitelerdeki hiçbir içeriğin değiştirilmediğini belirtti. 

Avrupa Birliği dış politika şefi Josep Borrell Ukrayna’nın bu tip “siber saldırılarla” mücadele etmesi için bütün kaynaklarının seferber edildiğini söyledi. 

Hükümet bazı internet sitelerinin saldırıdan etkilenmemesi için askıya alındığını açıklarken, gizli servis saldırıya uğrayan bazı sitelerin onarıldığını duyurdu.

Önceki ve Sonraki Haberler