Uluslararası Enerji Ajansı’ndan 2017 petrol piyasası müjdesi

Uluslararası Enerji Ajansı’ndan 2017 petrol piyasası müjdesi

IEA yani Uluslar arası Enerji Ajansı’nın yaptığı açıklamaya göre eğer OPEC tarafından planlanan üretim sınırlaması hayata geçmezse, 2017 senesinde tüm dünya genelinde petrol piyasasının adeta petrole boğulacağı belirtildi.

A+A-

IEA tarafından yapılan açıklamada petrol için küresel arzında 800 bin varil/günde arttığı ve böylece yaklaşık olarak 98 milyon varile yükseldiği belirtildi. Rusya, Kanada, Brezilya ve Kazakistan gibi OPEC harici üretici ülkelerin bu rekor düzeyi etkilediği de düşünülüyor.

PETROLDE ÜRETİM KISILIYOR

Paris merkezli ajans IEA, 2015 senesinin en yüksek seviyesi 1.8 milyon varil petrolün, kademeli olarak gerçekleştirdiği düşüşü önümüzdeki sene aynı hızla arttıracağı görüşünde. Kasım ayı üretim toplantısı OPEC yani açılımıyla Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, üretimin 32.5 ve 33 milyon varil/günde olarak sınırlandırılmasını teklif edecek. Ancak OPEC  toplantıya katılacak üyeleri arasında üretim seviyesi hakkında farklı düşünceleri sahip birçok isim bulunmakla birlikte farklı muafiyet durumlarının da bulundurması karar hakkında kesin bir yargı oluşturulmasını engelliyor.

Petrol Fiyatları düşecek mi?

2016 senesindeki arz artışı örnek gösterilerek arzın kademeli yükselişine dikkat çekilirken, 2017’deki arz ve üretim fazlalığının da buradan süre geleceği belirtildi. Viyana’da gerçekleşecek olan toplantının neticesi önemli olmaksızın üretim fazlalığına bağlı olarak 2017’de petrol zammı oranlarında minimal bir artış hatta bazı ülkeler için fiyatlarda düşüş dahi gerçekleşebileceği iddia ediliyor.