Un Fiyatlarındaki Artış Ekmeğe Zam Getirir

Un Fiyatlarındaki Artış Ekmeğe Zam Getirir

Un fiyatlarında yaşanan artışın bu şekilde devam etmesi halinde ekmeğe zammın kaçınılmaz olduğu belirtildi.

A+A-

Un fiyatlarında yaşanan artışın bu şekilde devam etmesi halinde yakın zamanda ekmeğe de zam gelir değerlendirmesinde bulunan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ekmeğe zammın kaçınılmaz olduğunu belirtti.

EKMEĞE ZAM SİNYALİ

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı’dan ekmeğe zam sinyali geldi. Ekmeğin ana maddesi olan unda yaşanan fiyat artışların mecburen ekmeğe yansıyacağını ve ekmeğin fiyatının zamlanacağı bilgisini veren Balcı "Un fiyatları spekülatif bir şekilde yüzde 25-30 arttı. Un fiyatındaki artış konusunu yetkililere ilettik. Bakanlığın en kısa süre içerisinde 15-20 gün içerisinde müdahale ederek bu suni artışın önüne geçmesini bekliyoruz.

250 GRAM EKMEK 1 LİRA

Ankara'da 1 liraya satılan 250 gram ekmeğin fiyatı, eğer un fiyatlarında iyileşme olursa yüzde 10 artar, bu da aynı ekmeğin fiyatının 1,10 lira olması anlamına gelir. Un fiyatları böyle devam ederse Ankara'da 250 gram ekmeğin fiyatı 1,25 liradan aşağı olmaz." diyerek un fiyatlarındaki artışın %30’a dayandığını bakanlığın konu hakkında bilgilendirildiğine vurgu yapan Balcı bu un fiyatları ile ekmeğe zam gelmesinin kaçınılmaz olduğunun altını çizdi.