UNICEF uyardı 1 milyondan fazla aç çocuk var

UNICEF uyardı 1 milyondan fazla aç çocuk var

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) dört ülkede 1 milyon 400 bin çocuğun açlık nedeniyle ölüm ile karşı karşıya olduğunu belirttiği açıklamasında bu çocukların hayatta kalması için geç olmadığını bildirdi.

A+A-

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) dört ülkede 1 milyon 400 bin çocuğun açlık nedeniyle ölüm ile karşı karşıya olduğunu belirttiği açıklamasında bu çocukların hayatta kalması için geç olmadığını bildirdi.

UNICEF,1 milyon 400 bin çocuğun açlık nedeniyle ölümle karşı karşıya bulunduğunu belirtti. UNICEF Direktörü Anthony Lake, "Hala hayat kurtarabiliriz" dediği açıklamasında çabuk davranılması halinde bu çocukların hayatlarının kurtulabileceğinin altını çizdi.

4 ÜLKEDE 1 MİLYONDAN FAZLA ÇOCUK

UNICEF Nijerya, Somali, Güney Sudan ve Yemen olmak üzere bu ülkelerde yaklaşık 1 milyon 400 bin çocuğun yetersiz beslenme kaynaklı ölümle karşı karşıya kaldığını bildirdi.

AKUT SEVİYEDE YETERSİZ BESLENME

UNICEF’in yayınladığı verilere göre, iki yıldır iç savaşın sürdüğü Yemen'de yaklaşık 462 bin çocuk akut seviyedeki yetersiz beslenme koşulları nedeniyle açlıkla mücadele ediyor. Yemen'de yetersiz beslenme nedeniyle açlıkla mücadele etme oranının 2014 yılına oranla yaklaşık yüzde 200 arttı belirtiliyor.

YETERSİZ BESLENME

UNICEF tarafından salı günü yapılan açıklamada, açlıktan ölüm tehlikesinin baş gösterdiği dört ülkeden biri olan Nijerya'nın kuzeydoğusunda da 450 bin çocuğun yetersiz beslenme nedeniyle açlıkla mücadele ettiği belirtildi. İç savaşın hüküm sürdüğü Güney Sudan'da da 270 binin üzerinde çocuğun tehlike altına olduğu, hâlihazırda yaklaşık 185 bin çocuğun açlık çektiği Somali'de ise bu sayının gelecek aylarda 270 bine ulaşabileceği bilgisi verildi.

UNICEF Direktörü Anthony Lake tarafından yapılan açıklamada, "Bir milyondan fazla çocuk için zaman daralıyor" dedi. Lake aynı zamanda "Hala hayat kurtarabiliriz" diyerek insanlığın acil devreye sokulacak eylemlere ihtiyaç duyduğuna dikkat çekti. Lake, 2011 yılında Afrika Boynuzu'nda yaşanan açlık krizinin tekerrür etmemesi gerektiğini vurguladı.

NÜFUSUN YARISI

Örgüt yaptığı açıklamada ayrıca Somali'de insanların büyük bir kuraklıkla karşı karşıya olduğuna da dikkat çekti. UNICEF, Somali'de nüfusun yaklaşık yarısına tekabül eden 6 milyon 200 bin kişinin güvenli olmayan gıda ürünleri sorunu yaşadığını ve acil yardıma ihtiyaç bulunduğunu vurguladı.

ACİL OLARAK HAREKET ETMEK GEREKİYOR

Açlık alarmı verilen Güney Sudan'da Unity eyaletinde 20 bin çocuğun yaşadığı bilgisi verildi. Acil harekete geçilmemesi durumunda Güney Sudan'da ülke genelinde açlıktan ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olan insanların sayısının 4 milyon 900 binden 5 milyon 500 bine çıkabileceği uyarısı yapıldı.