Üniversite öğrencileri Referandum'da nasıl oy kullanacak?

Üniversite öğrencileri Referandum'da nasıl oy kullanacak?

Referandum tarihinin eğitim öğretim zamanına denk gelmesi nedeniyle özellikle başka şehirlerde okuyan üniversite öğrencilerin nasıl oy kullanacakları merak konusu oldu.

A+A-

Referandum tarihinin eğitim öğretim zamanına denk gelmesi nedeniyle özellikle başka şehirlerde okuyan üniversite öğrencilerin nasıl oy kullanacakları merak konusu oldu.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) CHP’li üyesi Mehmet Hadimi Yakupoğlu’na dayanarak Hürriyet Gazetesinin yaptığı habere göre; “Henüz referandum için seçim takvimi işlemeye başlamadı. Referandum kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra Yüksek Seçim Kurulu (YSK), referandum süreci için 60 günlük seçim takvimini açıklayacak.” diyerek henüz YSK’nın seçim sürecini başlatmadığı sürecin başlamadığına vurgu yaptı.

YSK HENÜZ TAKVİMİ AÇIKLAMADI

Yakupoğlu referandum için 3 tarihin öne çıktığının altını çizdiği açıklamada “Anayasa değişikliği referandumu için üç tarih söz konusu 2 Nisan, 9 Nisan ve 16 Nisan. 2 Nisan’a yetişse ki bu seçenek düşmüş görünüyor, o zaman YSK seçim takvimi 2 Şubat’ta başlayacaktı.” diyerek 2 Şubatta başlamayan referandum sürecinden dolayı 2 Nisan tarihi seçenekler arasından çıktığını belirt.

BUGÜN İTİBARİYLE REFERANDUM EN ERKEN 9 NİSAN

Yakupoğlu referandum tarihinin en erken şuan itibariyle 9 Nisan olabileceğini belirttiği açıklamada “Referandum için tarih 2 Nisan olacaktı. Dolayısıyla YSK’nin seçim takvimi de 2 Şubat’ta işlemeye başlayacaktı. Referandum 9 Nisan olursa, takvimin başlangıcı 9 Şubat olur, seçmen listeleri de 11 Şubat’ta askıya çıkar ve 19 Şubat’a kadar askıda kalır. Referandum 16 Nisan’da yapılırsa bu tarihleri 1 hafta ileri almak gerekir.” Diyerek referandum için öne sürülen tarihlerin hep değişken olduğuna vurgu yaptı.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ NASIL OY KULLANACAK?

Üniversiteyi başka şehirde okuyan ailesinin yanında olmayan üniversite öğrencilerinin nasıl oy kullanmaları gerektiğine de değinen Yakupoğlu şu bilgileri verdi: “Kiralık bir evde kalıyorsa, kira sözleşmesi veya elektrik, su, abonelik faturasıyla birlikte ilçe nüfus müdürlüğüne başvuracak. Öğrenci belgesine gerek yok, hemen başvurmak mümkün. Bir akrabasının, yakının yanında kalıyorsa, o evin sahibiyle birlikte yine ilçe nüfus müdürlüğüne gidecek. Evin sahibi, ‘bu benim yeğenimdir, kardeşimdir’ deyip beyanname verecek. Burada da öğrenci belgesine gerek yok, hemen başvuru yapılabilecek.” diyerek öğrencinin yaşadığı şehirde oy kullanabileceğini belirtti.

OY KULLANMAK İÇİN YURTTA KALAN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ NE YAPMALI

Yurtta kalan öğrencilerinde yapması gereken işlemler hakkında bilgi veren Yakupoğlu “Ancak öğrenci yurtta kalıyorsa o zaman durum farklı. Onlar YSK seçim takvimini açıklamadan adres değişikliği için başvuramayacaklar. Seçim takvimi yayınlandıktan sonra seçmen listelerinin askıda kaldığı 10 gün süresince yurtlarda kalan öğrenciler, yurt müdürlüklerinden ve okudukları okulun öğrenci işlerinden alacakları iki belgeyle yurtlarının bulundukları yerdeki ilçe nüfus müdürlüğüne başvuracaklar.” diyerek öğrenci yurtlarında kalan öğrencilerin referandumda oy kullanabilmesi için yapması gerekenler işleri vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler