Ünlü tenisçi Serena Williams'dan cinsiyetçiliğe sert tepki

Ünlü tenisçi Serena Williams'dan cinsiyetçiliğe sert tepki

Tenis dünyasında son zamanlarda kadın ve erkek tenis oyuncular arasındaki farklı ücretlendirmeye tepkiler gelmeye başladı. Yaşanan tutum ile ilgili son tepki ünlü tenisçi Serena Williams’dan geldi.

A+A-

Dünya genelinde kadınlar kulvarında 2 numara olan ünlü ABD’li tenis oyuncusu Serena Williams, yayınladığı mektubunda kadın ve erkek arasındaki eşitsizliğe dikkat çekti.

Serena Williams’tan kadınlara mektup

Ünlü İngiliz dergisi Porter’da yer alan 2016’nın Muhteşem Kadınları temalı sayı için bir mektup yazan ve mektubunda ‘Mükemmellik için uğraşan inanılmaz kadınlara’ başlığını kullanan dünyanın en iyi tenis oyuncuları arasında gösterilen Serena Williams, kadınlara hayal kurmak ve önlerine çıkan engelleri aşmak konusunda motive edici önerilerde bulundu.

Williams sporda cinsiyetçiliğe karşı

Mektubunda dünya genelinde sporda başarılı insanlar için erkek diye bir nitelendirme kullanılmadığını vurgulayan Serena Williams, çocukken herkes gibi büyük bir hayali olduğunu ve bunun dünyanın en iyi kadın tenisçisi olmak değil dünyanın en iyi tenisçisi olmak olduğunu belirtti.

Kadınlara motivasyon

Kadınların bir konuda başarılı olmak için karşılarına çıkan tüm engellerde güçlü olmak ve bu engelleri yıkmak zorunluluğunda olduğunu düşünen Williams, erkek olmamak bir kusurmuş gibi sık sık kadın vurgusunun yapılmasının yanlışlığına dikkat çekti. Örnek olarak LeBron James, Roger Federer ya da Tiger Woods için en iyi erkek sporcu denmediğini ancak kendisi için en iyi kadın sporcu dendiğini belirten Williams, başarıların cinsiyetin önüne geçmemesi gerektiğini konusunda fikrini belirterek güçlü kadınlara motivasyon mesajı gönderdi.