Unutkan mudiler bankalarda 115 milyon lirayı unuttular

Unutkan mudiler bankalarda 115 milyon lirayı unuttular

Bankacılık kanununa göre her 10 yıl süre ile işlem yapılmayan hesaplardaki paralar hazineye devrediliyor.

A+A-

Bankacılık kanununa göre her 10 yıl süre ile işlem yapılmayan hesaplardaki paralar hazineye devrediliyor. 31 Aralık 2016 tarihi itibariyle 10 yıl süre zarfında hesaplarında hiçbir işlem yapmayan 529 bin unutkan mudi bankalarda 115 milyon liralarını unuttular.

Bankalar açılan ve 10 yıldır süre içersinde işlem yapılmayan hesaplarda kalan meblaglar için bankalar mudilere çağrı yapmaya başladılar.

ZAMAN AŞIMI SÜRESİ 10 YIL

5411 Sayılı Bankacılık Kanunu'nun 62. maddesine göre, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi ve herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabi oluyor. Bankalar bu çerçevede zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacaklara ilişkin duyurularını şubat ayından itibaren internet sitelerinden yayımlıyor.

2017 MAYIS SONUNA KADAR

Vatandaşlar, zaman aşımına uğrayan hesapları olup olmadığını, mayıs 2017 sonuna kadar "www.zamanasimi.org/tbb" internet sitesindeki arama motorunu kullanarak öğrenebiliyor.

ZAMAN AŞIMI İÇİN SON TARİH 15 HAZİRAN

Yaptıkları aramada zaman aşımına uğramış hesapları olduğunu öğrenenler, bu hesapları kapatabilmek için 15 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili banka şubelerine veya genel müdürlüklerine kimlik kartı ile başvurabilecek.

ALINMAYAN PARALAR TMSF’YE DEVREDİLİYOR

Müşterilerin başvurmamaları halinde ise yasa gereği zaman aşımına uğramış bakiyeleri, Tasarruf Mevduatı sigorta Fonuna (TMSF) devredilecek. Fon kaynaklarından edinilen bilgilere göre, 31 Aralık 2016 tarihi itibarıyla zaman aşımına uğrayan ve bankalar tarafından TMSF'ye ön bildirim yapılan 528 bin 876 hesap bulunuyor. Bu hesapların 437 bin 317'sini mevduat, 4 bin 751'ini katılım fonu hesapları, 86 bin 808'ini de alacaklar oluşturuyor.

SADECE VATANDAŞ DEĞİL DEVLET KURUMLARI BİLE PARA UNUTUYOR

Bu yıl bankalarda unutulan mevduat, katılım fonu ve alacaklara ilişkin muhtelif döviz cinsinden hesapların Türk lirası karşılığı yaklaşık 115 milyon lira olarak hesaplandı. Bu sene ön bildirimi yapılan hesaplar içerisinde bakiyesi en yüksek hesap 284 bin dolar iken, en düşük meblağın 1 liranın altında olduğu belirlendi.

ŞİRKET VAKIF DERNEK VB KURUMLARDA VAR

Unutulan hesaplar sadece kişilere ait değil, şirketler, vakıflar, dernekler, siyasi partiler ile devlet kurumlarının bile bankalarda unutulmuş hesabı bulunuyor. Bu arada zaman aşımına uğrayarak TMSF'ye devredilen hesaplar geçen yıl yaklaşık 93 milyon lira, 2015'te 94,5 milyon lira, 2014'te 95,2 milyon lira, 2013'te ise 119 milyon lira olmuştu.