Uygur Kardeşler 'Marko Paşa Müzikali' ile sahneye çıktı

Uygur Kardeşler 'Marko Paşa Müzikali' ile sahneye çıktı

Babaları Nejat Uygur'un adını kurdukları tiyatro ile devam ettiren Süheyl ve Behzat Uygur son olarak Akasya Kültür Sanat'da 'Marko Paşa Müzikali' ile sahneye çıktı.

A+A-

Babaları Nejat Uygur'un adını kurdukları tiyatro ile devam ettiren Süheyl ve Behzat Uygur son olarak Akasya Kültür Sanat'da 'Marko Paşa Müzikali' ile sahneye çıktı.

Süheyl ve Behzat Uygur, Nejat Uygur'un oğlu olarak tiyatro yapmanın verdiği bir ağırlık var mı sorunu 'Olmaz olur mu? O rahmetli olduktan sonra o ağırlık daha da var. Biz Süheyl ve Behzat Uygur Tiyatrosu'nu kurduğumuz zaman hep omzumuzda Nejat babanın ağırlığını hissettik, tabiri caiz Nejat babayı utandırmamaya gayret ettik. Baba da bizim oyunlarımıza geldiği zaman, koskoca Nejat Uygur ayakta alkışladı. Dolayısıyla o ağırlık hala devam ediyor.

Ustamız olması dolayısıyla bu ağırlık var. Bize yol gösteren, tiyatroyu öğreten Nejat Uygur'a yakışır tiyatro yapmamız lazımdı. Ondan öğrendiğimiz biçimi, onun da kendi ustaları olan Dümbüllü ve Kel Hasan'dan gelen yani geçmişten gelen bir tiyatroyu sürdürmenin ağırlığı var. Hem Nejat Uygur olarak ağırlığı var hem de geleneksel tiyatro motiflerinden faydalanan bir ekip olarak ağırlığı var. Bu ağırlığın ve sorumluluğun bilincinde olarak, ama çok da bu baskı altında durmadan, çünkü tiyatro tüm sanat dalları gibi çok özgür yapılması gereken bir dal. Sanıyorum ki ustamızı utandırmadan bu ağırlığın üstesinden geldik' şeklinde yanıtladı.

Artık televizyona aran ikili, 'Geçmiş yıllarda 'Şahane Pazar'dan sonra da yarışma programları yaptık, eğlence programları sunduk, sitcom'larda da oynadık ama televizyonlar son zamanlarda çok tatsızlaştı. Biz sosyal medya da bir şeyler paylaştığımız zaman neden program yapmadığımızı soruyorlar. O zaman ki televizyonun tadı ile şimdi ki televizyonun tadı yok. Bir 'Şahane Pazar' yapacaksak arkasında sağlam duran bir yapımcının olması lazım. Gününün, saatinin değişmemesi lazım. Televizyon artık bitmeye mahkum bir eğlence kutusu. Günümüzün teknolojisi bunun göstergesi ama ne olursa olsun tiyatro hiç bitmeyecek bir sanat dalı. Bu yüzden esas mesleğimiz olan tiyatroya hiç ara vermedik ama biraz ihmal ettiğimizi düşünüyoruz. Daha yoğun tiyatro yapmamız gerektiğinin farkına vardık. Seyircilerimiz bize söylediler. O yüzden daha tiyatro ağırlıklı gitmemiz gerektiğinin farkına vardık. Televizyonu ancak hep tiyatro birinci planda olursa yaparız. Biz dizi ya da televizyon programı yapıyoruz diye tiyatroya ara vermeyi asla düşünmeden belki ekranda olabiliriz' dedi.

Uygur kardeşler, yeni projeleri için şunları söyledi, 'Kafamızda 'Süt Kardeşler' müzikali var. Nejat babanın yıllarca 'Alo Orası Tımarhane mi' adıyla ölümsüzleştirdiği bir oyun. Bunun yanı sıra okuma tiyatrosu, eğlenceli bir prova tiyatrosu düşünüyoruz. Biz zaten Yeşilçam Sahne'de şarkılar söylüyoruz, interaktif kabere günlerini yaşatıyoruz. Bunların yanı sıra deli olduğumuz içimizden bir şey gelirse, yapacağımızdan emin olduktan sonra çekinmeyen bir ikiliyiz. Sürprizlerimize hazırlıklı olsunlar, dediler.

Önceki ve Sonraki Haberler