Uykusuzluk deyip geçmeyin

Uykusuzluk deyip geçmeyin

İnsanların hayati ihtiyaçlarından birisi olan uyku sorunu yüzünden verimliliğin ekonomileri olumsuz etkilediği saptandı.

A+A-

Uykusuzluk deyip geçmeyin ABD’de yapılan bir araştırmaya göre uykusuzluğun ABD’ye maliyetinin 411 milyar dolar olduğu belirlendi. İnsanların hayati ihtiyaçlarından birisi olan uyku sorunu yüzünden verimliliğin ekonomileri olumsuz etkilediği saptandı.

Ekonomistler ve bilim insanlarından oluşan ekip, uyku ile ekonomi arasında önemli bir bağlantı olduğunu saptadı. Rand Corporation isimli STK tarafından yaptırılan araştırmaya göre, uykusuzluğun ABD ekonomisini yüz milyarlarca dolar zarara uğratıyor.

YETERİNCE UYUNMUYOR

ABD'de her 3 yetişkinden 1'inin yeterince uyumadığının altını çizen araştırma uykusuzluğun kaza ihtimalini artırdığının ve pek çok hastalığa da davetiye çıkarttığını belirtiyor.

411 MİLYAR DOLAR YILLIK MALİYET

Aynı araştırmaya göre bu sonuçların ekonomik faturası 411 milyar doları buluyor. Uykusuzluğun sebep olduğu hastalıklar arasında diyabet ve yüksek tansiyon gösteriliyor.

GÜNLÜK UYKU ORTAMALASI 7 SAAT

Rand Corporation'ın araştırması bu alanda gerçekleştirilen ilk çalışma değil. Daha önce İngiltere'de 66 bin kişinin katılımı ile yapılan araştırmada günde ortalama 6 saatin altında uyuyan kişilerin günlük uyku ortalaması 7 saat olanlara oranla yüzde 2.4 daha az verimli çalıştığı belirlenmişti.