Uzmanlar son yılların en sıcak havaları için uyarılarda bulundu

Uzmanlar son yılların en sıcak havaları için uyarılarda bulundu

Kuzey Afrika üzerinden gelecek olan yüksek sıcaklıkların yaklaşık bir hafta süreceği tahmin ediliyor.

A+A-

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yüksek sıcaklık uyarısı yaptı. Cuma gününden itibaren yurt genelinde etkili olacağı tahmin edilen sıcak hava dalgasının, sıcaklık değerlerini 6 ila 10 derece arttıracağı açıklandı. Kuzey Afrika üzerinden gelecek olan yüksek sıcaklıkların yaklaşık bir hafta süreceği tahmin ediliyor. Uzmanlar son yılların en sıcak havaları için uyarılarda bulundu. Bu uyarıları dinlemeden dışarı çıkmayın…

Yurt genelinde Kuzey Afrika üzerinden yeni bir sıcak hava dalgası bekleniyor. Ramazan ayı boyunca mevsim normallerinde seyreden hava sıcaklıkları şu günlerde mevsim normallerinin üzerine çıkmıştı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nde yapılan son analiz ve tahminlere göre Cuma gününden itibaren yurdumuz, mevcut sıcak havaya ilaveten Kuzey Afrika üzerinden gelecek olan yeni bir sıcak hava dalgasının etkisine girecek.

Manisa'da da sıcaklıklığın 44- 45 derecelere ulaşacağı tahmin ediliyor. Aşırı yüksek sıcaklıkların meydana getireceği olumsuzluklara karşı tüm vatandaşların önlem alması önemli. Manisa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Talip Akbaş, sıcaklıklarla gelebilecek olan sorunlardan korunma yöntemlerini anlattı.

Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmaması uyarısında bulunan Akbaş, “Üç dört gün sürecek ve yarın başlayacak olan sıcaklıklar Manisa'da da en üst seviyede hissedilecek. Özellikle Saat 10 ve 16 arasında vatandaşlarımızın mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalarını tavsiye ediyoruz. Başta kronik hastalıkları olanlar, hamileler, yaşlılar, şeker, tansiyon ve kalp hastaları ve çocuklarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın mümkün olduğunca güneşin dik olarak geldiği saatlerde dışarı çıkmamalarını öneriyoruz. Dışarı çıkmaları durumunda da güneş gözlüğü, şapka gibi ekipmanları yanlarında bulundurmalarını tavsiye ediyoruz. Denize havura girmekten de bu saatte kaçınsınlar” diye konuştu.

YİYECEK İÇECEKLERE DİKKAT!

Yeme içme alışkanlığında da yapılması gerekenleri aktaran Akbaş; “ Yiyecekler konusunda da dikkat edilmeli. Yağlı ve ağır yiyeceklerden kesinlikle uzak durulmalı. Özellikle bu günlerde bol sıvı tüketimine dikkat edilmeli ve mümkün olduğunca da güneşten uzak durulmalı. İnşallah yüksek sıcaklıkların geleceği bu üç dört gün kentimizde sorunsuz bir şekilde geçer” dedi.

BOL SIVI TÜKETMEK ÖNEMLİ

Sıvı ağırlıklı beslenilmesinin altını çizen Daire Başkanı Akbaş, “Özellikle çocuklarda güneşe çıkıldığında şapka gözlüğün yanı sıra güneş kremlerinin de kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Tansiyon şeker gibi hastalıkları olanlar yüksek sıcağa maruz kaldıklarında sıvı kayıpları oluşuyor. Özellikle su ve tuz kaybı yaşanıyor bu nedenle bol su almalarını tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra taze sıkılmış meyve suları gibi sağlıklı gıdaların tüketmelerini ve sıvı ağırlıklı beslenmelerini öneriyoruz” dedi

Önceki ve Sonraki Haberler