Uzmanlardan Grip Uyarısı

Uzmanlardan Grip Uyarısı

Geçen kış, Covid-19 vakalarını azaltmayı amaçlayan karantinalar ve halk sağlığı önlemleri nedeniyle grip neredeyse yoktu, ancak uzmanlar bu yıl yeniden canlanma görebileceğimiz konusunda uyarıyorlar.

A+A-

Kanada Halk Sağlığı Kurumu (PHAC),  2020-21 döneminde yalnızca laboratuvar tarafından doğrulanmış 79 grip vakası bildirdi. Bir önceki dönem ise 54 bin vaka kaydedilmişti. Ancak şimdi sağlık uzmanları çocuklarda ve yetişkinlerde soğuk algınlığı ve solunum yolu virüslerinde artış olduğunu bildiriyor.

Bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Gerald Evans, ''Hiç şüphe yok ki, bu yıl grip salgınını geçen yıl gördüğümüzden daha yüksek göreceğiz" dedi.

Evans, "Geçen yıl gördüğümüz etkideki azalmanın bir kısmının, Covid'in aynı anda dolaşımda olmasından kaynaklanmış olabileceğini ümit ediyoruz.  Ama bu yıl olmazsa, o zaman insanların  çok sayıda vakaya neden olan ve ciddi hastalıklara yol açabilecek iki virüslü kötü bir durumda oluruz'' dedi.

Geçen yıl çok az görülen grip vakası, Covid-19 ile savaşmak için uygulanan tüm maskeleme, fiziksel mesafelendirme ve sokağa çıkma kısıtlamalarının bir yan ürünüydü. Ancak uygun nüfusun yüzde 87'sinden fazlasının aşılanmasıyla, ülkenin bazı bölgelerinde bu halk sağlığı önlemleri hafifledi ve doktorların gribin geri dönüp dönmeyeceğini merak etmelerine neden oldu.

McGill Üniversitesi Sağlık Merkezi'nden Dr. Donald Vinh, birçok ülkede, önemli ölçüde düşük grip vakası olduğunu ve bu durumun genellikle önümüzdeki dönemde öngörülenin habercisi olduğunu söyledi.  

Bu durumun hafif bir grip mevsimi geçirileceği şeklinde yorumlandığına dikkati çeken Vinh, gribin azalmasının, grip virüsü ile savaşmak için antikorların yükselmediği bir bağışıklık sistemine yol açabileceğine dair endişe olduğunu ifade etti.  

Halihazırda Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 enfeksiyonlarının 2020 ve 2021'in çoğuna hakim olmasına rağmen, şimdi dünya çapında grip vakalarında açık bir artış olduğunu bildiriyor.

Grip aşısının göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, 6 aylıktan küçük çocukların grip aşısı olabileceğini ve hasta olduklarında maske takma ve evde kalma gibi önlemlerin bu kış önemli olduğunu söylüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler