Vergisini düzenli ödeyen mükelleflere indirim yapılacak

Vergisini düzenli ödeyen mükelleflere indirim yapılacak

Yeni yasa ile düzenli ödeme yapan gelir vergisi ve kurumlar vergisi mükelleflerine 2018 yılı itibariyle yüzde 5 indirim geliyor. Ancak yasa finans, sigortacılık ve bankacılık sektörlerini kapsamıyor.

A+A-

Vergisini düzenli ödeyen mükelleflere yüzde 5 indirim müjdesi geldi… Türk kimya sektörünü ileriye taşımak için pek çok çalışma yürüten İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Murat Akyüz’ün üç yıl önce gündeme getirdiği “Vergisini düzenli ödeyene indirim” önerisi geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaştı.

Tüm sektörler için olduğu gibi kimya sektörü için de ağır vergi yükleri önemli sorunların başında geliyor. Türkiye kimya sektörünün ihracatını artırmak ve sektörün sorunlarına çözüm geliştirmek için çalışmalar yürüten İKMİB’in de gündeminde önemli yer tutan vergi indiriminde önemli bir adım atıldı.

Yeni yasa ile düzenli ödeme yapan gelir vergisi ve kurumlar vergisi mükelleflerine 2018 yılı itibariyle yüzde 5 indirim geliyor. Ancak yasa finans, sigortacılık ve bankacılık sektörlerini kapsamıyor. Mükellefin indirimin yapılacağı yıl ve ondan önceki iki yılda düzenli beyanname vermiş ve vergisini gününde ödemiş olması gerekiyor. Yasaya göre indirim tutarı 1 milyon TL’den fazla olamayacak ve diğer vergilerden mahsup edilebilecek.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, vergi indirimi ile ilgili şunları söyledi: “Bundan üç yıl önce dönemin Başbakanı, Başbakan Yardımcısı, Maliye Bakanı ve diğer yetkililerle ihracatçılarımızın sorunlarını paylaşmak üzere yaptığımız toplantıda dile getirdiğimiz önerilerden biri vergisini düzenli ödeyen firmalarımıza gelir ya da kurumlar vergisinde en az yüzde 5’lik bir indirim yapılmasıydı. Sonrasında da farklı platformlarda bu önerinin takipçisi olduk, vergisini zamanında ve düzenli ödeyen mükelleflerin vergi yükünün azaltılması için görüşmeler yaptık. Vergisini ödeyemeyenler için çeşitli yapılandırmalar ve aflar söz konusu olduğunda bu durum vergisini vaktinde ödeyen firmalarımızda bir parça rahatsızlık yarattı. Bu açıdan yüzde 5 indirimi sektör firmalarımız açısından sevinçle karşılandı. Vergisini zamanında ödeyenlere yapılan bu ayrıcalık uzun solukta düzenli vergi ödeyicisi sayısında da ciddi oranda artışa yol açacaktır. Vergi indirimi önerimizin hayata geçmesinden büyük mutluluk duyuyor, ihracatçılarımıza rahat bir nefes aldıracak bu uygulama için başta hükümetimiz olmak üzere Maliye Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler