Vergisini Düzenli Ödeyen Vergi Mükellefine İndirim

Vergisini Düzenli Ödeyen Vergi Mükellefine İndirim

Vergisini zamanında ve aksatmadan ödeyen vergi mükelleflerine indirim öngören kanun TBMM’de kabul edildi.

A+A-

Vergisini zamanında ve aksatmadan ödeyen vergi mükelleflerine indirim öngören kanun TBMM’de kabul edildi. Yeni düzenlemeye göre Gelir Vergisi Kanununun 121’nci maddesinde düzenlemeye gidilerek “Vergiye uyumlu mükelleflere vergi indirimi" bölümünde vergi indiriminden kimler faydalanacak bunlar belirtiliyor.

Yeni düzenlemeye göre zirai, mesleki faaliyetlerinde gelir vergisi elde eden mükelleflerin yanı sıra finans, bankacılık ve sigortacılık faaliyetleri ile ticari gelir edenler hariç olmak üzere kurumlar vergisi mükellefleri arasında kanunda belirlenen şartları taşıyan mükellefleri kapsıyor. Yıllık gelir vergisi yada kurumlar vergisi üzerinden hesaplanacak %5’lik kısım gelir vergisinden yada kurumlar vergisinden düşülecek.

ÜST SINIR

İndirilecek vergi miktarının üst sınırı olarak 1milyon lira üst sınır belirlenmiştir.

BİR SONRAKİ YILDAN DÜŞÜLECEK

İndirim tutarı ödenecek vergiden yüksek ise mükellefin gelecek sene ödeyeceği vergiden mahsup edilecek. Bir sonraki yıl mahsup edilemeyen kısım ret ve iade edilmeyecek.

İÇİNDE BULUNULAN YIL VE ÖNCEKİ 2 YIL

İndirimden faydalanmak için yapılması gereken şartların başında ise içinde bulunulan yıl ile önceki 2 yılın vergi beyannamelerinin zamanında verilmiş ve tahakkuk etmiş verginin günü geçirilmeden ödenmiş olması gerekiyor.

DÜZELTME VE PİŞMANLIK BEYANNAMELERİ

Düzeltme amacıyla verilen pişmanlık beyannameleri ve 10 liraya kadar yapılan eksik ödemeler bu yukarıdaki şartın ihlal edilmiş olarak görülmeyecek.