Veri Merkezi Fuarı sektöre yön verecek

Veri Merkezi Fuarı sektöre yön verecek

28 – 30 Ekim 2021 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek fuar, Cloud, Cyber Security, IoT,  Big Data, DevOps, Blockchain ve Software gibi tüm yenilikçi sektörler için stratejik ve hayati bir önem taşıyor.

A+A-

Türkiye son yıllarda veri merkezi sektöründe dünyada en hızlı büyüyen ülkelerden biri haline geldi. Bu kapsamda, kamu ve özel yatırımlarla birlikte Türkiye'de 100.000 metrekare civarında olan mevcut veri merkezi beyaz alanının 5 yıl içerinde 400.000 metrekareye ulaşması hedefleniyor. 

Milyarlarca bilgi ve verinin saklanması, transferi ve işlenmesi tüm sektörler için büyük önem taşıyor. Bilgi ve verilerin toplanması, depolanması, işlenmesi ve dağıtılması çok sayıda bilgisayar ve ağ donanımlarının bir araya geldiği fiziksel veri merkezleri ile mümkün oluyor. Dünyada veri trafiğini saklayan, yönlendiren irili ufaklı merkez sayısının 10 milyona yaklaştığı ve bu merkezlerin 2 milyar metrekareye yakın fiziki bir alanı kapladığı tahmin ediliyor. 

Pandemi öncesinde veri merkezlerinde Ankara’da doluluk oranı yüzde 85, İstanbul’da yüzde 80 iken pandemiden sonra veri merkezlerinin stratejik öneminin daha da anlaşılması ile oranlar artış gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı’nın 5 Mayıs 2021’de Dijital Dönüşüm Ofisi’nde yayınladığı raporda da, Türkiye’nin veri merkezi sektörünün güçlendirilmesi adına atılacak adımlar belirlenerek sektöre teşvik yapılacağı açıklandı. 

Bu kapsamda, yeni yatırımlar açısından büyük bir potansiyel oluşturan Avrasya bölgesinde sadece İstanbul’da düzenlenen DCF Veri Merkezi Fuarı, veri merkezleri alanında ilgili tüm tarafları bir araya getirmeyi hedefliyor. 28 – 30 Ekim 2021 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek fuar, Cloud, Cyber Security, IoT,  Big Data, DevOps, Blockchain ve Software gibi tüm yenilikçi sektörler için stratejik ve hayati bir önem taşıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler