Vietnam'dan yatırımcılara iş daveti

Vietnam'dan yatırımcılara iş daveti

Vietnam Ticaret Ofisi Ticaret Müsteşarı Phu-Chong Le Mersinli iş adamlarına ülkesinde yatırım konusunda sunacağı ayrıcalıkları belirterek kendilerine Vietnam’da yatırım yapmaları için davette bulundu.

A+A-

Vietnam’ın Ticaret Ofisi Müsteşarı Phu-Chong Le tarafından vergi avantajları, Vietnam aracılığıyla Uzak Doğu’ya ticaretin kolaylaşacağı gibi avantajlar vurgulanarak Mersinli iş adamlarına çağrıda bulundu.

Mersin Ticaret Odası’ndan Vietnam tanıtımı

MTSO yani Mersin Ticaret Odası tarafından düzenlenen Vietnam Ülke Tanıtımı Toplantısı’nda MTSO üyesi iş adamları ile bir araya gelen Vietnam Ticaret Ofisi Ticaret Müsteşarı Phu-Chong Le, ülkesinde 1998 senesinden beri ekonomik anlamda yeniliklere devam edildiğini ve attıkları adımların sayesinde fakir bir seviyeden orta gelişmişliğe ulaşabildiklerini belirtti. Fakirliğin yok edilmesinde önemli aşamalar kat ettiklerini söyleyen Le, bu başarıyı ihracatçıların ve yurtdışı yatırımcılarının desteğine bağladı. Le, konuşmasında 2007’de Vietnam’ın Dünya Ticaret Örgütü’ne üye oluşunu hatırlatırken bu esnada birçok yabancı ülke ile serbest ticaret alanında anlaşmalar gerçekleştirdiklerini de belirtti.

ENERJİ VE İŞÇİLİK MALİYETLERİ DÜŞÜK

Halen temel geçimi tarım alanı üzerinden olan Vietnam’da, çalışmalar sonucunda milli gelirini iki katına çıktığını ve bu gelirin daha da geliştirilmesi amacıyla ülkesinde endüstri alanında ilerlenmesini dilediği kaydedildi. Vietnam’da çoğunluk imalat sektöründen sağlanan yabancı yatırımları gayrimenkul yatırımlarının takip ettiğini ve düşük maliyetli üretimin ülkesini cazip kılan bir unsur olduğunu dile getiren müsteşar; enerji ve işçilik gibi alanlarda maliyetin minimumda olmasının yatırımcılar için önem taşıdığından bahsetti.

Mersinli yatırımcılara Vietnam’a davet

Vietnam yatırımları listesinde Güney Kore’nin zirve başında olduğunu, Japonya ve Sinagapur’un da listede ilk üçte geldiğini belirten Le, Türkiye’nin 25. sırayı 14 projesi ile koruduğunu ancak Mersinli yatırımcıların Vietnam’a yönelmesinin ziyaretinin asıl amacı olduğunu açıkladı.

Vietnam’ın coğrafi konumu sayesinde Uzak Doğu’nun serbest yatırım alanlarına yakın olunabileceğini hatırlatan Le, yabancı şirketlerin kendi ülkesindeki önemini ve ülkesinin sunduğu avantajları vurgulayarak Mersinli iş adamlarına açık çağrıda bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler