Vitaminler en çok hangi bitkilerde var, vücut için önemi nedir?

Vitaminler en çok hangi bitkilerde var, vücut için önemi nedir?

Vitaminlerin suda ve yağda çözünen vitaminler diye iki gruba ayrılmaktadırlar. Suda çözünen vitaminler C ve B grubu vitaminleri, yağda çözünen vitaminler ise A, D, E, K vitaminleridir.

A+A-

Sağlıklı beslenme için her gıdadan alınması gerektiğini belirten uzmanlar özellikle yaşlıların ve çocukların bazı yiyecekleri tüketmediğini bu durumun sağlık açısından sıkıntı oluşturabileceğini belirttiler.

VÜCUT İÇİN VİTAMİN

Diyetisyen Ömer Faruk Yaz yaşlılar başta olmak üzere çocuklarında besin seçtiklerini bu iki gruptaki kişilerin her türlü yiyecekten tüketmeleri gerektiğine vurgu yaptı. Vitaminler hakkında da bilgiler veren Yaz “50'ye yakın vitamin tespit edildiği biliniyor. Fakat metabolizmanın düzenlenmesi için çok cüzi miktarda vitaminler gerekir. Canlı organizmalar vitaminsiz yaşayamazlar. Vitaminlerin ana kaynağı bitkisel besinlerdir. Fakat onlar, ayrıca balık ve et ürünlerinde, sütte, yumurtada da var. Çeşitli kimyasal içeriğe sahip olmalarına rağmen, onların ortak bir özelliği var ki, bu da sadece bitkiler tarafından sentez edilmesidir.” diyerek vitaminlerinde sentezlene bildiğinin altını çizdi.

VİTAMİNLER 2 GRUPTUR

Vitaminlerin 2 grup olduğunu belirten Yaz “Vitaminlerin suda ve yağda çözünen vitaminler diye iki gruba ayrılmaktadırlar. Suda çözünen vitaminler C ve B grubu vitaminleri, yağda çözünen vitaminler ise A, D, E, K vitaminleridir.” Bilgisini verdi.

C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

C vitaminin eksikliğinde vücudun  verdiği tepkiler hakkında bilgi veren Yaz şunları söyledi: “Askorbik asit veya vitamin C vitaminlerin en yaygın biçimi olup, organizmanın metabolizmasını birçok kimyasal süreçlerinde yer alıyor. Askorbik asit oksidasyon-redüksiyon tepkilerinde, amino asitlerin metabolizmasında yer alıyor. O, hormonların sentezinde, kemik ve kıkırdak dokusunun oluşmasında, yaraların iyileşmesini sağlamada gerekli maddedir. Askorbik asit kan oluşumuna etki eder, zehirlenmeden kurtulmakta vücuda yardımcı olur. C vitamini bir çok bitki - kuşburnu, lahana, çilek, frenk üzümü, turp, biber, domates, yeşil soğan, bezelye, portakal, limon, mandalina, elma, ahududu vb. Ayrıca dalak, karaciğer, böbrekler, beyin içeriğinde daha çok olur.” diyen Yaz c vitamini eksikliğinin sinirlik yaptığını ve hangi yiyeceklerde bulunduğunu belirtti.