VR Teknolojisi kullanan Google Earth ile uzaya yolculuk başlıyor

VR Teknolojisi kullanan Google Earth ile uzaya yolculuk başlıyor

VR Teknolojisini en etkin şekilde kullanmak için iddialı bir adım atan Google’ın yeni gözlüğünü takanlar Google Earth ile uzay seyahatine çıkıyor. Peki, Google’ın bu büyüleyici yeni ürünü nasıl kullanılıyor?

A+A-

Google’ın üzerinde çalışma yaptığı yeni projesi bugün kullanıcıları ile tanıştırıldı. Google’ın harita ve lokasyon uygulaması Google Earth ile destekli kullanılan VR gözlüğü, gözlüğü kullanan kişiler için adeta uzayda bir gezinti sunuyor. Google Earth’ün bu yeni özelliğini kullanmak için sahip olmanız gereken tek cihaz ise HTC’nin VR ürünü Vive.

Alışkanlıklarınızın ötesinde

Google Earth’ün alışkın olduğumuz kullanımına ek olarak gelen ve oldukça farklı bir özellik sunan, Google Earth VR, isteklerinize göre farklı platform seçeneklerine sahip. Örnek vermek gerekirse kullanıcılar isterlerse bir şehri en yukarıdan izleyebiliyor ya da bir dağın tepesine çıkabiliyor.

Nasıl kullanılıyor?

Önünüzdeki sanal görüntüde HTC Vive controller kişileri de sanal olarak belirirken, sağ tarafta ise dünyadaki konumuz görünüyor ve controller kişiler size hedef noktamıza ulaşmanız için göstererek liderlik yapıyor. Steam aracılığıyla bedava erişilebilen ve sadece HTV Vive kullanıcılarına açık olan bu özellik ise turistik yerlerin gezilebilmesi için ideal olsa da ne yazık ki her noktayı da gösterebilmesi mümkün olmuyor. Örneğin evini bulmaya çabalayan ve detay arayan kullanıcıların keşfine pek uygun olmayan gözlük sayesinde, Alp Dağları’ndan Nil Nehri’ne birçok doğa harikası gerçeklik hissi ile karşınızda olabiliyor.