Whatsapp güvenliği artıyor. Çift kimlik tanımlama özelliği geliyor

Whatsapp güvenliği artıyor. Çift kimlik tanımlama özelliği geliyor

Popüler uygulama Whatsapp’ın güvenlik seviyesinin bir üst aşamaya taşınması için çalışılıyor. Whatsapp’a girişi zorlaştıran çift kimlik tanımlama özelliği yakında geliyor. Peki bahsi geçen çift kimlik tanımlama özelliği nasıl işliyor?

A+A-

Kullanıcılara ait verilerin daha güvenli bir halde olması için şirketler uzun zamandır çift kademeli kimlik tanımlama ve doğrulama sisteminden faydalanıyordu. Artık bu özelliği kullanan şirketlerden biri daha olmak için, Whatsapp, çalışmalarını hızlandırdı. Ancak popüler uygulama Whatsapp’ın Beta versiyonuna gelecek olan aynı özellik, diğerlerinden bir miktar farklı işliyor olacak.

Çift kimlik doğrulama nasıl çalışıyor?

Whatsapp’ a gelecek olan çift kimlik doğrulama özelliğinde, uygulamanın kullanıcısı olan kişi kendisi için 6 basamaklı bir şifre seçecek. Bu şifre ile birlikte e-posta kodu da sisteme eklenecek. Eğer uygulamanın kullanıcısı cihazını değiştirirse belirlenen bu şifreyi yeni telefonuna da girecek ve uygulamaya erişimi ancak bu şekilde olabilecek. Girdiğini e-mail adresi ise şifrenizi unuttuğunuz takdirde size yeni bir şifre gönderilebilmesi amacıyla kullanılacak.

Özelliğe nasıl erişilecek?

Güncelleme ile birlikte sağlanan bu güvenlik özelliği geldiğinde ise Ayarlar sekmesi üzerinden Çift aşamalı kimlik doğrulama butonuna erişebilirsiniz ve bu özelliği buradan etkinleştirmelisiniz. Çünkü uygulamayı kullanabilmek için bu özelliğin kullanılması zorunlu ve üyeliğiniz esnasında sizden bu bilgiler isteniyor olacak.

Numara kodu iptal mi?

Whatsapp’ın çift kimlik doğrulama özelliği geldiğinde numara ile tanımlama ve kod alma özelliğinin kalkıp kalkmayacağı ise henüz bilinmiyor.