WhatsApp internet kotanızı tüketmesin

WhatsApp internet kotanızı tüketmesin

WhatsApp’da yapılacak birkaç küçük ayarlama ile internet kotanızın WhatsApp tarafından bitirilmesinin önüne geçebilirsiniz.

A+A-

WhatsApp’ın internet kotanızı sömürmesine izin vermeyin. WhatsApp’da yapılacak birkaç küçük ayarlama ile internet kotanızın WhatsApp tarafından bitirilmesinin önüne geçebilirsiniz.

Kullandığınız WhatsApp Kota Canavarı Olmasın

Karşılıklı mesajlaşma başta olmak üzere internet üzerinde arama yapma özelliği de bulunan en popüler programlardan birisi olan WhatsApp’da yapacağınız ayarlamalar ile internet kullanımını en aza indirebilirsiniz. WhatsApp'ın internet kullanımını azaltmak için yapmanız gereken adımları sıralayacağız. WhatsApp bilindiği üzere karşılıklı kişisel mesajlaşmalar haricinde grup mesajlaşmalarına da izin veriyor. Bu yazışmalar esnasında medya olarak fotoğraf, video, gif yada sesli doküman gibi çeşitli gönderimler yapmamız mümkün oluyor.

Bu medya özelliklerinin yanı sıra WhatsApp'a geçtiğimiz aylarda sesli ve görüntülü görüşme özelliğide gelmişti. WhatsApp’daki özelliklerin sık kullanılmasından dolayı internet paketinde ciddi harcamalar meydana gelmektedir.

WhatsApp’ın internet paketinizi bitirmemesi için yapılması gerekenler:

WhatsApp daha az nasıl internet kullanır? 3 Adımda WhatsApp’ı internet canavarı olmaktan nasıl kurtarırsınız.

İlk öncelikle WhatsApp uygulamamızı açalım. Burada sağ üst bölümde yer alan üç nokta menü kısmına basarak Ayarlar seçeneğine dokunun. Gelecek olan menüde Hesap, Sohbetler ve Bildirimler gibi menü seçenekleri bulunmakta. Buradan Veri Kullanımı kısmını seçiniz.

Veri Kullanımı bölümüne girdiğinizde buradaki ilk seçenek olan Şebeke Kullanımı kısmından yapılan mesajlaşmaların kaç GB mal olduğu gibi çeşitli istatistikleri görebilirsiniz. Mobil veri aktif bir şekilde cihazınız üzerinden 3G - 4G kullanımı yaparken hangi dosya uzantılarının kayıt edileceğini ayarlayabiliyorsunuz.

Burada sadece fotoğrafların seçili olması paketiniz az iken yüklü boyutlara sahip videoları kaydetmemiş olacak ve tasarruf etmiş olacaksınız. Ancak dahada tasarruf istiyorsanız mobil veri aktif iken fotoğraf kayıt özelliğinide devre dışı bırakbilirsiniz.

Wifi açıkken ise tüm medya içeriklerinin indirilmesine izin verebilirsiniz. Bu paketinizde herhangi bir sıkıntı çıkarmayacaktır. WhatsApp üzerinden Arama ayarları kısmında ise Düşük veri kullanımı bölümünü aktif ettiğinizde arama esnasındaki mobil paketinizden yenen internet en az seviyelere indirilecektir.

Önceki ve Sonraki Haberler