Wikileaks CIA belgelerini Vault 7 adıyla yayınladı

Wikileaks CIA belgelerini Vault 7 adıyla yayınladı

Wikileaks’in yayınladığı tüm zamanların en büyük gizli belge açıklamasında tüm dünyayı ilgilendiren gizli bilgiler mevcut.

A+A-

Tüm akıllı cihazların hacklenerek silah olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Wikileaks’in yayınladığı tüm zamanların en büyük gizli belge açıklamasında tüm dünyayı ilgilendiren gizli bilgiler mevcut. Wikileaks'in "Vault 7(Kasa 7)" adı ile yayınladığı arşivle bu güne kadar CIA’dan sızdırılmış en büyük arşivi olduğu tahmin ediliyor.

Akıllı cihazlar silah olarak kullanılmış

ABD istihbaratı ile CIA arasındaki savaş başka bir boyut kazandı. Wikileaks’ın yayınladığı  "Vault 7(Kasa 7)" adlı dosyası ile savaş gün yüzüne çıkmış oldu.CIA’nın cep telefonlarını, akıllı televizyonları ve hatta otomobilleri hackleyip silah olarak kullandığı bu belge ile onaylanmış oldu.

Sızdırılmış en büyük veri yığını

Sızdırılan bilgiler arasında yer alan "Yıl Sıfır" adı verilen verilerin toplam 8 bin 761 belgeden oluştuğu ve CIA'in Virginia'daki merkezinden yüksek güvenlikli bir siber istihbarat biriminden alındığı iddia ediliyor.

"Yıl Sıfır" (year zero) adlı belge cephaneliğinin geçtiğimiz günlerde CIA tarafından kaybedildiği de duyurulmuştu. Kaybedilen bu belgelerin ABD hükümeti için çalışan eski hackerlar arasında dolaştığı arşivin daha sonra da Wikileaks'e ulaştırıldığı bildiriliyor.

Apple, Google ve Microsoft ürünleri

Wikileaks, ele geçirilen arşivin yüzlerce milyon satırdan oluştuğunu bu kod arşivi sayesinde CIA'in bütün hack kapasitesinin bu arşivi elinde bulunduranın kullanımına geçtiği iddia ediyor.

Bu kod arşivi ile elektronik ürünler üzerinde kontrol sağlandığı CIA'in Apple, Google ve Microsoft ürünlerini hacklediği belirtiliyor., Ayrıca arşivde yer alan kodlar sayesin de Samsung akıllı televizyonların da gizli birer mikrofona dönüştürülebildiği savunuluyor.

Facebook’tan çok öte

CIA’nın dünya çapında 5 binden fazla hackerdan faydalandığı elinde  bulundurduğu yazılımın facebook gibi devasa veri tabanının geride bırakacak büyüklükte olduğu belirtiliyor.

Samsung akıllı televizyonlar

Yayınlanan belgelere göre CIA'in İngiliz istihbarat servisi MI5'le birlikte geliştirdiği bir araç Samsung marka akıllı TV'leri kapalı olmadığı halde kapalı gösteriyor ancak TV bir dinleme aracına dönüşmüş oluyor. TV'nin kaydettiği ortam sesleri daha sonra otomatik olarak internet üzerinden CIA'ye gönderiliyor.

Cep telefonu görüşmeleri takipte

Mobil telefonlar ve bilgisayar işletim sistemlerine de sızan CIA, kullanıcıların yerlerinden konuşmalarına kadar pek çok veriye gizlice ulaşabiliyor. CIA yazılım açıkları sayesinde iPhone ve Android'lere sızabiliyor; uzaktan kontrol edebiliyor. WhatsApp, Telegram yazışmalarını da telefonlara sızdığı için izleyebiliyor, kameranın gördüğü her şeyi izleyebiliyor ve akıllı televizyonların çevresini dinleyebiliyor.

Motorlu araçları ele geçirme planı

CIA'in 2014'ten bu yana motorlu araçlara hükmetme ve uzaktan erişim kontrolünün yapılması üzerine yoğunlaştığı bu sayede iz bırakmadan suikastler düzenleme imkanına kavuşacağı belirtiliyor.

Antivürüs yazılımları

Yayınlanan arşiv içerisinde Anti virüs programlarını pasifize etmeye yönelik çalışmalarında olduğu bu yazılımların etkisiz hale getirilmesi için CIA tarafından özel yazılımlar geliştirildiği ifade ediliyor.

Ajan kişiler kullanılmış

İnternet üzerinde yer almayan bilgisayarlar içinde çözüm geliştiren CIA bu bilgisayarlar erişmek ve ulaşmak için ajanlarını kullanarak bu ajanların taşınabilir disklerdeki yazılımlarla sistemleri ele geçirdiği belirtiliyor. Bu şekilde yapılan operasyonlar ile CIA'in başta yabancı devletler olmak üzere küresel şirketlere ait veri merkezlerine de sızarak bilgi elde ettiği sanılıyor.

İlgili Haberler