Yağlıboya Peyzaj Resim Sergisi Sanatseverlerin Ziyaretini Bekliyor

Yağlıboya Peyzaj Resim Sergisi Sanatseverlerin Ziyaretini Bekliyor

İlk kez kişisel sergisini açan Sabahattin Camcıoğlu, Türkiye’de sanata ilgi kalitesinin çok düşük olduğunu, sanata bir dekor malzemesi olarak bakıldığını ve bu yüzden şimdiye kadar sergi açmaya gerek duymadığını söyledi.

A+A-

Empresyonist resmin büyük üstadı Sabahattin Camcıoğlu’nun 60 yıllık sanat birikimini yansıttığı yağlıboya peyzaj resim sergisi açıldı. İlk kez kişisel sergisini açan Sabahattin Camcıoğlu, Türkiye’de sanata ilgi kalitesinin çok düşük olduğunu, sanata bir dekor malzemesi olarak bakıldığını ve bu yüzden şimdiye kadar sergi açmaya gerek duymadığını söyledi.

“Sabahattin Camcıoğlu Yağlıboya Peyzaj Resim Sergisi”, İstiva Sanat Merkezi’nde açıldı. Tabiat ile denizi büyük bir ustalık ve renk anlayışıyla resmeden sanatçı, 40 eserinden oluşan sergisiyle sanatseverlerle buluştu. Serginin açılışı, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, Akyüz Plastik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Akyüz, İstiva Sanat Merkezi sahibi hattat Levent Karaduman katılımıyla gerçekleştirildi.

“Şimdiye kadar hiç sergi açmaya gerek duymadım”

Şimdiye kadar sergi açmaya hiç gerek duymadığını ifade eden Sabahattin Camcıoğlu, “Türkiye’de sanata ilgi kalitesi çok düşük. Sürekli tüketen bir toplum var Türkiye’de. Sanata bir dekor malzemesi olarak bakılıyor. Bu yüzden sergi açmaya gerek duymadım. Hiç satış kaygım olmadı. Sanata gerçek değerini veren ve sanattan anlayan insanlar beni hep arayıp bulmuştur. Bu sergi için arkadaşlar çok ısrar etti, onları kıramadım. Başta Akyüz Plastik A.Ş. Halil İbrahim Akyüz olmak üzere diğer arkadaşlarımı kıramadım. Sanata gerçek değeri verdiği için ve layık olduğu biçimde sunan İstiva Sanat Merkezi’ne ve sahibi hattat Levent Karaduman’a teşekkür ederim. Benim konuşma biçimim eserlerimdir. Sergiyle ilgili tüm düşüncelerim eserlerimde gizlenmiş lisanımdır. İlgiyle ve zevkle izleyen tüm sanatseverlere teşekkür ederim” diye konuştu.

“Sanatçılarımıza daha fazla sahip çıkmalıyız”

Serginin açılışında konuşan İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, “Sabahattin Camcıoğlu’nun yağlıboya peyzaj resim sergisinde gördüğüm eserler beni derinden etkiledi. İstanbul ve İstanbul güzelliğindeki diğer peyzaj çalışmaları ile sanatseverlere tam bir göz ziyafeti sunan sanatçımıza, serginin açılışında gösterilen ilgi ayrıca çok etkileyiciydi. Sanatçılarımıza daha fazla sahip çıkmalı ve sadece Türkiye’de değil her vesile ile yurtdışında da sergi imkânları için bir sanatsever olarak ayrıca gayret etmeliyiz” dedi.

Eserleriyle yurtiçi ve yurtdışında pek çok seçkin koleksiyonda yer alan usta ressam Sabahattin Camcıoğlu’nun kendi adını taşıyan ilk sergisinde yağlı boya peyzajlarından oluşan özel bir seçki sunuluyor. Resimlerindeki kurguların sağlamlığı, renklerin uyumu, fırça tekniği, ışığı kullanmasındaki başarı ve konuyu anlatım biçimiyle öne çıkan Sabahattin Camcıoğlu’na bu özel sergide İstiva Sanat Merkezi ev sahipliği yapıyor.

40 eserin görücüye çıktığı sergi, 16 Ocak 2018 tarihine kadar Göktürk İstiva Sanat Merkezi’nde sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.