Yamula Barajında Türk Somonu üretiliyor

Yamula Barajında Türk Somonu üretiliyor

Kayseri Yamula Barajında geçen yıl bin 511 bin ton olan Türk Somunu üretiminin bu yıl 3 bin tonu geçmesi bekleniyor.

A+A-

Karadeniz'de üretimi gerçekleştirilen ‘Türk Somonu’, denizlerle kıyısı bulunmayan Orta Anadolu Bozkırındaki Yamula Barajı Gölünde de üretiliyor. Kayseri Yamula Barajı’nda 2019 yılında 193 ton olan üretimin geçen yıl bin 511 tona çıkarıldığı, bu yıl ise 3 bin tonu üzerinde bir üretimin beklendiği kaydedildi. 

Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, bomun balığı üretiminin yapıldığı Yamula Barajı’nda incelemelerde bulunup, balıkçılarla sohbet etti. Kurumdan yapılan açıklamada, alabalık üretiminde Avrupa birincisi, dünya ikincisi olan Türkiye’nin şimdide yeni bir ürün olan ‘Türk somunu’ ile dünya piyasalarına girdiğine dikkat çekildi. Tarım ve Orman Bakanlığının teşvikleri, yıllardır birinciliği elden bırakmayan Alabalık üreticilerinin emeğiyle, 2020 yılı sonunda 56 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşıldığı vurgulandı. Son yıllarda yürütülen çalışmalar, pazarlama stratejileri ile 2019 yılında 4 bin 859 ton olan ‘Türk Somonu’ üretiminin bir yıl içerisinde 3 kat artarak 12 bin 450 tona ulaştığı kaydedildi.

Karadeniz'de üretimi gerçekleştirilen Türk Somonunda, iç sulardaki en önemli üretim merkezlerinin başında Kayseri’nin Yamula Baraj Gölünün geldiğinin altı çizildi. Ülkemizdeki en önemli alabalık üretim merkezlerinden biri olan Kayseri’de, üretimin Türk somonu yetiştiriciliğine dönüşmekte olduğuna vurgu yapıldı. Kayseri Pınarbaşı ilçesinde bulunan kaynak sularındaki kuluçkahanelerde başlayan somonun hikâyesinin, 18 aylık bir serüvenin ardından Yamula Barajında son bulduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi:

‘’Pınarbaşı ilçemizdeki kuluçkahane ve büyütme tesislerinde 300-400 gram ağırlığa ulaşan somon adayları, buradan Yamula barajındaki somon tesislerine getirilmekte ve burada 9-10 aylık bir üretim periyodu sonrasında 3-5 kilogramlık Türk somonları haline getirilerek ihraç edilmektedir. Üretilen balıklar; gerek yurt içi ve gerekse dünya piyasalarında çok büyük rağbet görmektedir. Dünya piyasalarında en büyük rakibi olan Norveç somonu karşısında gerek fiyat avantajı ve gerekse daha düşük kolesterol oranı ve diğer özellikleriyle Norveç somonundan iki kat daha zengindir.’’