Yapı ruhsatı verilen bina sayısı arttı

Yapı ruhsatı verilen bina sayısı arttı

Kullanma amacına göre en yüksek pay iki ve daha fazla daireli binaların oldu.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Yapı İzin İstatistikleri, Ocak-Mart, 2021” bültenine göre, Belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının bu yılın ilk üç ayında bir önceki yıla göre, bina sayısı yüzde 131,8, yüzölçümü yüzde 87,5, değeri yüzde 144,3, daire sayısı yüzde 105,6 arttı.

Toplam yüzölçümün yüzde 58,6'sı konut alanı olarak gerçekleşti. Yapı ruhsatı verilen yapıların yılın ilk üç ayında toplam yüzölçümü 33,2 milyon m² iken, bunun 19,5 milyon m²'si konut, 7,5 milyon m²'si konut dışı ve 6,3 milyon m²'si ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

Yapı ruhsatı verilen yapıların ilk üç ayda kullanma amacına göre 23,8 milyon m² ile en yüksek paya iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 2,4 milyon m² ile bir daireli ikamet amaçlı binalar izledi.

Yapı kullanma izin belgesi verilen bina sayısı yüzde 12,5 arttı
Belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgelerinin bu yılın ilk üç ayında, bir önceki yıla göre, bina sayısı yüzde 12,5, yüzölçümü yüzde 4,4, değeri yüzde 34,5, daire sayısı yüzde 2,1 arttı.

Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların bu yılın ilk üç ayında toplam yüzölçümü 33,2 milyon m² iken, bunun 18,2 milyon m²'si konut, 8,1 milyon m²'si konut dışı ve 6,9 milyon m²'si ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

Kullanma amacına göre en yüksek pay yüzde 74,4 ile yine iki ve daha fazla daireli binaların oldu. Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların ilk üç ayda kullanma amacına göre 24,7 milyon m² ile en yüksek paya iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 1,8 milyon m² ile toptan ve perakende ticaret binaları izledi.

Bu arada, yapı ruhsatı; yapımına başlanacak yapılar için, yapı kullanma izin belgesi ise tamamen veya kısmen biten yapılar için belediyelerce verilen belgeyi oluşturuyor.