Yat alana ÖTV yok!

Yat alana ÖTV yok!

Gezinti gemileri, yatlar, kotralar ve teknelerden alınan ÖTV oranları herhangi bir süre sınırlaması olmaksızın sıfıra indirildi.

A+A-

Ekonominin canlanması için Bakanlar Kurulu Kararı ile bazı ürün ve malzemelerde KDV başta olmak üzere ÖTV oranlarında indirime gidildi. Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararına göre 30 Nisan 2017 tarihine kadar beyaz eşya ve elektrikli ev aletlerinde ÖTV sıfırlandı. Mobilyada ise KDV oranı %8’e düşürüldü.

Bakanlar Kurulu Kararına göre mobilyada %18 olan KDV oranı %8’e, beyaz eşya ve elektrikli ev aletlerinde % 6,7 olan ÖTV oranı %0’a düşürüldü.

MOBİLYADA %8’E DÜŞÜRÜLDÜ

Resmi Gazetede yayımlanan karar gereği ÖTV oranlarında değişiklik yapılan ürünler şunlardan oluşuyor: Yayımlanan listede televizyon yer almazken klima, buzdolapları, derin dondurucular, gazla çalışan su ısıtıcıları, termosifonlar, çamaşır ve çamaşır kurutma makineleri, bulaşık makineleri, elektrik süpürgesi, gıda ve meyve presleri, elektrikli küçük ev aletleri yer alıyor. Yukarıdaki ürünlerde ÖTV oranlarının sıfırlanması ile piyasa satış fiyatlarında %7-8 oranında bir düşüş olacağı belirtiliyor.

30 NİSAN 2017 SON GÜN

Aynı Bakanlar Kurulu kararına göre mobilyada bazı ürünlerde de KDV oranı %8’e düşürüldü. KDV oranları %18 olup da bu karar gereği KDV oranı %8’e düşürülen mobilyalar şunlardan oluşuyor. Döner koltuk ve sandalyeler, yatak haline getirilebilen oturmaya mahsus mobilyalar, büro mobilyaları, mutfakta ve yatak odalarında kullanılan ahşap mobilyalar ile plastik maddeden yapılan mobilyalar. Bu ürünlerde KDV oranları 30 Nisan 2017 tarihine kadar %18’den %8’e düşürüldü. KDV oranlarındaki düşüş nedeniyle bu ürünlerin piyasa fiyatlarının %10 oranında ucuzlaması bekleniyor.

MOBİLYADA FİYATLAR %10 DÜŞER

Bakanlar Kurulu Kararını değerlendiren Mobilya Sanayicileri ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, indirimin etkileri hakkında "KDV indirimi mobilyada gerçek bir indirim sağlar. Mobilyayı kesinlikle ucuzlatır. Fiyatlar yüzde 10 düşer. İç pazar yüzde 30 hareketlenir" diyerek piyasanın bu karardan sonra hareketleneceğine vurgu yaptı.

YAT ALANA VERGİ SIFIRLANDI

Bakanlar Kurulu gezinti gemileri, yatlar, kotralar ve teknelerden alınan ÖTV oranları herhangi bir süre sınırlaması olmaksızın sıfıra indirildi. Yat ve benzeri deniz taşıtlarını alanlar herhangi bir ÖTV ödemeden bu araçları alabilecekler.

BÜTÇEYE 1 MİLYAR EK YÜK GELİYOR

Kararı değerlendiren Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptı. Ağbal, yaptığı açıklama ile ÖTV ve KDV'de yapılan bu düzenlemenin bütçeye yaklaşık 1 milyar liralık ek maliyeti neden olacağını belirtti. Satışların artması ile bu maliyetin aşağı çekileceğini belirten Ağbal, "Satış hacimlerindeki artışla bu maliyet daha da aşağı tutarlarda kalacaktır" diyerek satış hacimlerinin artacağına vurgu yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler